Altında yıl sonu tahminleri güncellendi

1 hafta önce

Son günlerde düşüş eğiliminde olan gram altın haftayı yükselişle kapattı. FED toplantısı ardından Ons Altın’ın 2.277- 2.330 dolar bandında yatay seyirde ilerlerken ay sonuna dek gram altın fiyatında yeniden 2.500-2.550 TL bandında olacağı tahmin ediliyor.

24 ayar külçe altının gram fiyatı geçen hafta yüzde 2,68 yükselişle 2.448 liraya, Cumhuriyet altınının fiyatı da yüzde 1,51 artışla 16 bin 116 liraya yükseldi.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayı yapılan genel seçimler sonrası piyasada hızlı bir yükseliş trendi görüldü.

Bu yaz artan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleri ve yüksek faizler ile ekonomide beklentiler olumlu yönde değişirken, Borsa İstanbul’da yatırım anlamında yatırımcıları tatmin ediyor.

Enflasyon muhasebesi nedeniyle geç biten 2023 dördüncü çeyrek bilançolarının bu mayısta son bulmasıyla, piyasa bir bilanço takviminden çıkmadan yeni bilanço takvimini fiyatlamaya başladı.

Enflasyon muhasebesi nedeniyle geç biten 2023 dördüncü çeyrek bilançolarının bu mayısta son bulmasıyla, piyasa bir bilanço takviminden çıkmadan yeni bilanço takvimini fiyatlamaya başladı.

Hem bilançoların etkisinde beklentiler şekilleniyor hem de yaz öncesinde mevsimsel etkiler ile sektörel ayrışmalar görülebilir.

FAİZ İNDİRİMİNİN ERTLENMESİ ONS ALTINA NASIL YANSIYACAK?

Nisanın son iki haftasında Orta Doğu’daki gerginliklerin azalması ve yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesi altının talebini olumsuz etkiledi.

17 Nisan tarihinden itibaren ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış ve doların güçlenmesiyle Ons Altın fiyatında düşüş yaşadı.

Ardından 1 Mayıs tarihinde yapılan FED toplantısında, hedeflenen yüzde 2 enflasyona erişmek için emin adımlarla ilerlemek isteyen FED yetkililerinin açıklamaları, piyasanın bu yıl sonuna dek yapılması beklenen 3 faiz indirimini öngörülerini 2 ya da 1 indirim olacak şekilde değiştirdi.

FED toplantısı ardından Ons Altın’ın 2.277- 2.330 dolar bandında yatay kaldığını görüldü.

Kısacası Nisan ayında 2.431 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra başlayan geri çekilme FED’den faiz indirimi beklentilerinin eylül ayına ötelenmesi ile yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak görülmedi.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatı kaç TL’den işlem görüyor. Altın fiyatlarındaki alış-satış değerleri merak ediliyor. Haftanın son işlem gününde altın haftayı nasıl kapattı? İşte altın fiyatlarında son durum.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatı

ALIŞ: 2.448 TL

SATIŞ: 2.448 TL

Çeyrek altın fiyatı

ALIŞ: 3.999 TL

SATIŞ: 4.067 TL

Yarım altın fiyatı

ALIŞ: 8.022 TL

SATIŞ: 8.134 TL

Tam altın fiyatı

ALIŞ: 15.970 TL

SATIŞ: 16.193 TL

Cumhuriyet altın fiyatı

ALIŞ: 16.341 TL

SATIŞ: 16.588 TL

Yorumlar

Bir yanıt yazın