Hong Kong’dan gelen spot ETF onayı kripto piyasasına moral oldu

1 ay önce

Investing.com – Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), China Asset Management, Bosera Capital ve Hashkey Capital Limite ve Harvest Global Investments tarafından yönetilen spot Bitcoin ve Ethereum ETF’leri onayladığını açıkladı.

Hong Kong, Asya’da büyük bir kripto merkezi olma yolunda önemli bir adım daha atarak Bitcoin ile birlikte spot Ethereum ETF’lere yeşil ışık yaktı. ABD’nin ETF onayının ardından en büyük ETF kabulü olarak görülen bu kararın ardından Bitcoin, güne %2’yi bulan değer artışıyla başlarken Ethereum’da günlük yükseliş %3’ü buldu. Orta Doğu gerginliğinin ardından kayıplarını telafi etmeye çalışan kripto piyasası da Hong Kong gelişmesiyle birlikte kısmi bir toparlanma görüyor.

Hong Kong’da spot Bitcoin ve Ethereum ETF ticaretine izin verilen varlık yönetim şirketleri arasında Çin merkezli şirketlerin bulunması dikkat çekiyor. Onay alan Çin merkezli varlık yönetim şirketleri arasında China Asset Management, Bosera Asset Management ve HashKey Capital, Hong Kong’da OSL ve BOCI International ile iş birliği yaparak ETF ticaretine başlayacak. Bugün açıklanan onayın ardından ETF lansmanlarının ne zaman gerçekleşeceği henüz açıklanmazken işlemlerin kısa sürede başlaması bekleniyor.

Hong Kong geçen yıldan bu yana kripto alanında dikkat çeken atılımlar yaparak bölgede kripto merkezi olma niyetinin ortaya koydu. Çin’deki kripto para ticareti ve madencilik yasağının aksine kapılarını kripto yatırımcılarına açan özerk bölge, Haziran 2023’te bireysel kripto ticaretine izin verdikten sonra sektör için ikinci büyük hamlesini gerçekleştirdi.

Spot Ethereum ETF’in performansı merakla bekleniyor

Bitcoin ETF ticaretinin yanı sıra Ethereum bazlı ETF’lerin de ticaretinin başlayacak olması, kripto para piyasaları için ayrı bir heyecan konusu oldu. Özellikle ABD’de spot ETF başvuruları ertelenmeye devam ederken bu süreçte Hong Kong’da ETH ETF ticareti, dikkatle izlenecek işlemler olacak.

Konuyla ilgili görüş bildiren bazı uzmanlar, spot ETH ETF’lerinin çok fazla ilgi çekmesini beklediklerini dile getirdi. Ethereum bazlı yatırım ürünlerinin bazı avantajları olacağını söyleyen uzmanlar, Bitcoin pazarında ilişkili hisse senetleri gibi alternatif yatırım araçları varken henüz Ethereum yatırımıyla ilgili seçeneklerin az olmasının ETF talebini pozitif etkileyeceğini düşünüyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın