ÖTV istisnası! Limit güncellemesi yapıldı, 1 milyon 591 bin TL oldu

4 ay önce

Araba alma planı yapan binlerce kişiyi dorudan ilgilendiriyor. ÖTV ayarı yapıldı. Ticaret Bakanlığı detayları paylaştı. Engelli kişilerin kullanımı için yurt dışından ithal edilen özel tertibatlı araçlar, 2024 yılı için 1 milyon 591 bin 200 TL’ye kadar ÖTV istisnasından yararlanabilecek.

Ticaret Bakanlığı, engelli kişilerin kullanımı için yurtdışından ithal edilen özel tertibatlı araçlara sağlanan ÖTV istisnasıyla ilgili genelge yayımladı.

Buna göre, özel tertibatlı araçların gümrüklenmiş değerinin 2024 yılı için 1 milyon 591 bin 200 TL ve altında kalması halinde ÖTV istisnası uygulanacak. Bunun üzerindeki miktarlar ise ÖTV’ye tabi olacak.

Motor hacmi şartı

Milliyet’te yer alan habere göre; özel tertibatlı araç ithal edecek kişinin ortopedik özürden kaynaklanan engelinin bulunması şartı aranıyor.

Bizzat engelli kişi tarafından kullanılmak üzere özel imal edilmiş araçların yanı sıra, el ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitiren kişilerin bizzat kullanamadığı ancak araca binip inmesini kolaylaştıran araçlar da istisna kapsamında ithal edilebiliyor.

Bizzat engelli kullanımı için motor silindir hacmi 1600 cc.’ye kadar olan otomobiller ile motorsikletler, muafiyetten yararlanabiliyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın