Audi, Q6 E-Tron’un örtüsünü kaldırdı!

4 ay önce

Audi’nin 800 voltluk PPE platformunu kullanan ilk model.

Audi, Q6 E-Tron’u ilk kez 2023 yılında “konsept” halinde karşımıza çıkartmıştı. Arada geçen bir yılın ardından modelin üretim versiyonu ile tanışmış bulunuyoruz. Q6 E-Tron, Audi ve Porsche işbirliği ile üretilen Premium Platform Electric isimli mimarinin ilk Audi logolu ürünü olacak.

Bu 800 voltluk mimari, Q6 E-Tron’un çift elektrik motoru kullanmasına olanak sağlıyor. Aile, ilk adımda iki seçenek ile karşımıza çıkacak: Q6 ve performans odaklı SQ6. Her iki model de 94.9 kWh net kapasiteye sahip bataryalar kullanıyor. Q6 E-Tron ailesi daha sonra arkadan itişli ve Sportback türevleri ile genişleyecek.

Avrupalı kullanıcılar, standart Q6 E-Tron Quattro’nun 387 bg güç çıkışlı versiyonunu satın alabilecek. Kuzey Amerika’da ise çıkış gücü yaklaşık 40 bg güç kadar artıyor. SQ6 ise toplamda 516 bg güç üretebilecek. Tabii her iki veri de launch control aktif haldeyken geçerli oluyor.

Audi’nin verilerine göre Q6 E-Tron, 0-100 km/s hızlanmasını 5.9 saniyede tamamlayabiliyor. SQ6 E-Tron’da ise bu veri 4.3 saniyeye kadar düşebiliyor. Standart model WLTP verilerine göre 625 km menzil sunarken, SQ6’da bu rakam 598 km olarak ölçülmüş. Model ailesi, PPE mimarisi sayesinde yüzde 10-80 şarj aralığını da DC hızlı şarj ile 21 dakikada şarj edebiliyor.

Tabii ki yeni mimarinin beraberinde getirdiği tek şey şarj gücü değil. Alman üreticinin ifadelerine göre bu mimari, tasarruflu olduğu kadar sürüş tecrübesini de güçlendirmesi adına tasarlanmış. Bu ifadenin en güzel örneği de süspansiyonlarda karşımıza çıkıyor. Süspansiyon kolları aracın yola tutuşunu artırabilmek adına pozisyonlanmış.

Alman üretici, “E3 (End-to-End Electronic)” adını verdiği yazılımı ile de SUV ailesinin teknolojik yeteneklerini güçlendirmiş. Pek çok Android tabanlı sistemi destekleyen bu yeni yazılım, yeni dönemde modellerde görmeye alıştığımız yapay zeka sistemlerini de modele entegre ediyor. Kullanıcılar, bir avatara sahip bu yapay zeka ile etkileşime geçerek konuşabiliyor.

Bunu, 14.5 inçlik multimedya ekranından ya da opsiyonel olarak alınabilecek HUD üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. 11.9 inç büyüklükteki dijital gösterge panelinin yanı sıra, yolcu bölümünde de 10.9 inç büyüklükte bir ekran olduğunu da not edelim.

Audi Q6 E-Tron Almanya’da 74.700 euro’ya, SQ6 E-Tron ise 93.800 euro’ya satışta olacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın