Kontrolmatik Çinle rekabet için eurobond ve halka arzlar planlıyor

4 ay önce

Kontrolmatik Çinle rekabet için eurobond ve halka arzlar planlıyor

Enerji ve mühendislik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan piyasa koşullarına bağlı olarak bu yıl ilk kez yeşil eurobond ihracı gerçekleştirmeyi değerlendirdiklerini bildirdi.

Aslanhan ihracın dolar, euro ya da bu para birimlerinde iki dilimli olarak yapılabileceğini dile getirdi.

Kontrolmatikin mevcut operasyonları, enerji santralleri ve ulaşım için lityum-iyon piller üretmekten, SpaceX ile fırlatılan uyduların işletilmesine kadar uzanıyor.

Aslanhan, ABD ve Avrupada Çin arzına olan bağımlılığı azaltma çabalarının alternatiflere olan talebi artıracağını vurgularken önümüzdeki üç ila dört yıl içinde madencilikten geri dönüşüme kadar tüm batarya değer zincirini kapsayacak şekilde büyümek istediklerini belirtti.

Yurtdışında Çin ile rekabet etse de Kontrolmatik Türkiyede Çin ile işbirliği yapıyor. Şirket geçen ay Harbin Electric Co. Ltd. ile Türkiyede enerji depolama tesisi inşa etmek üzere anlaşma imzaladı.

Aslanhan ayrıca hammadde tedarik etmek için Afrika ve Latin Amerikadaki madencilik projelerini incelediklerini söyledi.

Şirket eurobond ihracı ile birlikte ikisi ABD, ikisi Türkiyede olmak üzere dört iştirakının halka arzıyla büyümesini fonlamak istiyor.

Kontrolmatikin Ankara yakınlarında bir pil tesisi bulunuyor ve ABD Güney Carolinada ikinci bir fabrika inşa ediyor. Aralık ayında şirket ABDdeki tesis için adı açıklanmayan bir ABD bankasına 300 milyon dolar civarı fonlama için yetki vermişti. Aslanhan, fonlamanın yaza kadar gerçekleşmesinin beklendiğini ve yaklaşık üçte birinin ABD iştirakının Pomega Energy Storage Technologiesin %5 ila yüzde 10 hissesinin satışından elde edileceğini söyledi

Yorumlar

Bir yanıt yazın