Enerjisa Üretim ile Kontrolmatik Teknoloji mutabakat sözleşmesi imzaladı

5 ay önce

Enerjisa Üretim ile Kontrolmatik Teknoloji mutabakat sözleşmesi imzaladı

Sabancı Holdingin Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada sermayesini temsil eden paylarının %50si dolaylı olarak holdinge ait olan Enerjisa Üretimin Kontrolmatik Teknoloji ile her iki şirketin öne çıkan kabiliyetlerini karşılıklı olarak kullanacakları bir mutabakat sözleşmesi imzaladığı belirtildi.

İmzalanan mutabakat sözleşmesi kapsamında Kontrolmatik Teknolojinin, Enerjisa Üretim portföyünde yer alan depolamalı rüzgar enerjisi santrallerinin elektrifikasyon ve trafo merkezleri kurulumlarını anahtar teslim gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Kontrolmatik Teknoloji iştiraklerinden biri olan Pomega Enerji Depolama Teknolojilerinin de Enerjisa Üretim portföyünde bulunan depolamalı enerji santrali projelerine, Ankara ili Polatlı ilçesindeki Lityum-İyon Pil Hücresi Giga Fabrikasında ürettiği yerli üretim enerji depolama sistemlerini tedarik etmesi planlanıyor.

İş birliği kapsamında Enerjisa Üretimin, rüzgar projelerindeki bilgi ve deneyimlerini Kontrolmatik Teknoloji iştiraklerinden Progresiva Enerji Yatırımlarının 250 MWlık Rüzgar Enerji Santralinin kurulumu ve işletilmesi süreçlerinde değerlendirmesi hedefleniyor.

Enerjisa Üretimin ayrıca Progresiva Enerji Yatırımlarının inşa edeceği 1 GWh kapasiteli enerji depolamalı tesisine ait tüm piyasa operasyonlarını da üstlenmesi amaçlanıyor.

Enerjisa Üretimin dijital oluşumu Senkron Energynin geliştirdiği yazılımların, yine bu iş birliği çerçevesinde Progresivanın 1 GWh kapasiteli enerji depolama tesisinde ve bu proje ile sınırlı kalmayarak Kontrolmatik Teknolojinin diğer enerji depolama sistemi projelerinde kullanılması hedefleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın