BIST şirketlerinden güncel haberler

5 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

GSD Holding A.Ş. (GSDHO)

GSD Holding’in bağlı ortaklığı GSD Shipping’in Zeyno Maritime şirketine ait Zeyno isimli kuru yük gemisinin satışına ilişkin satış sözleşmesi imzalandı.

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. (HUNER)

Hun Yenilenebilir’in İtalya’daki %100 bağlı ortaklığı AQUILA SRL firmasının İtalya’nın güneyinde bulunan Sicilya bölgesinde 9MW AC gücündeki güneş enerjisi santrali projesi için dağıtım sistemi operatörüne (E-Distribuzione S.p.A ) yapılan kapasite başvurusu olumlu sonuçlandı.

Türkiye İş Bankası (ISCTR)

Türkiye İş Bankası, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140 milyon dolar tutarında finansman sağladı.

Lüks Kadife Ticaret ve Sanayii A.Ş. (LUKSK)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında LUKSK payları 28/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. (ORGE)

Orge Enerji, Kocaeli Demirciler Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilecek Metal Oksit Çatı Güneş Enerji Santrali Projesi’nin kurulum işlerine yönelik olarak verdiği 147.900,00 dolar + KDV tutarındaki teklifin kabul edildiğini ve ihalenin şirket lehine sonuçlandığını bildirdi.

Güler Yatırım Holding A.Ş. (GLRYH)

Güler Yatırım Holding, İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.’nin, toplam 117.000.000 TL tutarlı sermayesinin %20’sine tekabül eden, her biri 1 TL nominal değerli 23.400.000 adet (E) Grubu payların, Alnus Yatırım Menkul Değerler AŞ tarafından hazırlanan değerleme raporuyla tespit edilen 712.198.993 TL toplam şirket değeri esas alınarak, 142.439.798,60 TL bedelle şirket tarafından Murat GÜLER’e satılmasına karar verdi.

RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (RTALB)

RTA Laboratuvarları, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ile imzalanan sözleşme, ürüne ait ilgili şartname kapsamında sözleşme konusu malzemenin muayenesinin ihtiyaç sahibi kuruluşça yapılamaması nedeniyle, DMO’dan gelen talep üzerine karşılıklı olarak sonlandırıldığını duyurdu.

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRKME)

Park Elektrik, bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin elektrik üretim lisansının iptaline ilişkin süreçte, EPDK’nın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talepleriyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne istinaf başvurusunda bulunmuştu. Ancak, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi, önceki mahkeme kararının yürütmenin durdurulması gerektirecek nitelikte olmadığına hükmetti ve Konya Ilgın’ın yürütmenin durdurulması isteğini kesin olarak reddetti. Esas dava süreci ise istinaf başvurusu kapsamında devam etmektedir.

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. (DOHOL)

Doğan Holding, bağlı ortaklığı Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Gama Recycle Sürdürülebilir Teknolojiler A.Ş. (Gama Recycle) sermayesinin %70’ine denk gelen payların satın ve devir alınmasına ilişkin olarak Kaplan Holding A.Ş. ile mutabakata varıldığını ve mezkûr işlemin, tüm kapanış koşullarının yerine getirilmesini takiben tamamlanmasının hedeflendiğini bildirmişti.

Şirket, gelinen aşamada, yapılan yeniden değerlendirmeler sonucunda; Gama Recycle paylarının satın ve devir alınması işleminden karşılıklı olarak vazgeçildiğini duyurdu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın