Borsa İstanbul’da 5 hisse haftaya tedbirle başlayacak

5 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından KAP’a yapılan açıklamalarda 5 hissenin haftaya çeşitli tedbirlerle başlayacağı duyuruldu.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BNTAS ve FONET paylarında 26/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

BORSK ve DOBUR payları 26/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

KSTUR payları, bugün seans başından itibaren 25/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

İlgili payda VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Bu hafta tedbirleri kalkacak hisseler

Borsa İstanbul’da bu hafta geçen aydan bu yana 8 hisse için uygulanan tedbirler sona erecek.

28 Şubat Çarşamba günü, BURVA payına uygulanan kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri seans sonunda kalkacak.

29 Şubat Perşembe günü, LINK ve ORCAY için uygulanan kredili işlem yasağı; KBORU için uygulanan kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri; MARKA, SELGD ve TETMT için konulan kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat ve emir paketi tedbiri için son gün olacak.

1 Mart Cuma günü, BYDNR payı için devreye alınan kredili işlem yasağı tedbirinin son günü olacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın