Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

2 ay önce

Investing.com – Enflasyon gündemde olacak; kazanç sezonu sona eriyor ve petrol fiyatları dalgalanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yeni haftaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

  1. ABD’de enflasyon

Enflasyon görünümü, bu hafta Perşembe günü açıklanacak olan Ocak ayı kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat verileriyle yeniden gündeme gelecek.

Tüketici fiyatları, üretici fiyatları ve istihdam gibi son dönemde açıklanan ekonomik veriler, uzun süredir yüksek seyreden faiz oranlarına rağmen ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna işaret ediyor.

Bu durum, yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerinin zamanına ilişkin beklentilerini ertelemesine yol açtı.

Ekonomistler bir önceki ayki %0,2’lik artışın ardından Ocak ayı için %0,3’lük bir artış bekliyor. Beklenenden daha yüksek bir veri, Fed’in faiz indirimlerini daha da ertelemesine neden olabilir.

Ekonomik takvimde ayrıca dayanıklı tüketim malları siparişleri, ISM imalat PMI, yeni ve bekleyen konut satışları verileri ile Conference Board ve Michigan Üniversitesi tüketici güveni raporları yer alıyor.

  1. Perakende kazanç raporları

Kazanç sezonu sona eriyor ancak bazı büyük perakendeciler önümüzdeki hafta kazançlarını açıklayacak ve yatırımcılara tüketici harcamalarının sağlığı hakkında önemli bir fikir verecek.

Lowe’s (LOW), Macy’s Inc (M) TJX (TJX) ve Best Buy (BBY) şirketlerinin sonuçları açıklanacak.

Cresset Capital’in baş yatırım yetkilisi Jack Ablin, ekonominin Fed’in büyümeyi bozmadan enflasyonu düşürebileceği “yumuşak iniş” olarak adlandırılan senaryoyu gerçekleştirmesi halinde faydalı olacağını düşünen yatırımcılar arasında yer alıyor.

Reuters’a verdiği demeçte, “Yavaşlayan büyüme, yavaşlayan enflasyon, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği bir ortam yaratabilirsek… bu ortalama hisse senedine yardımcı olacaktır.” dedi.

  1. Euro Bölgesi enflasyonu

Euro Bölgesi, 7 Mart’ta yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısından önceki son veri olan ve yakından takip edilecek enflasyon verilerini Cuma günü açıklayacak.

Tüketici fiyatları enflasyonu, Aralık ayındaki %2,9 seviyesinden Ocak ayında %2,8’e gerileyerek 2022 yılında çift haneli rakamlara yükseldikten sonra ECB’nin %2’lik hedefine doğru gerileme işaretleri gösterdi.

Ekonomistler Şubat ayı için enflasyonun yıllık %2,5 olmasını bekliyor.

ECB, ücret artışının kısıtlayıcı para politikasını gevşetmeye başlamak için hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyerek geçtiğimiz Eylül ayından bu yana faiz oranlarını rekor seviyelerde tutuyor.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Cuma günü yaptığı açıklamada, ECB’nin özellikle ikinci çeyrekteki önemli ücret verilerinden önce faiz oranlarını erken düşürme isteğine direnmesi gerektiği konusunda uyardı.

  1. Çin’in PMI verileri

Çin’de yetkililer, kırılgan ekonomik toparlanmayı desteklemek için çabalarını artırarak gösterge mortgage oranında şimdiye kadarki en büyük indirimi gerçekleştirirken zor durumdaki borsaları canlandırmak için düzenleyici baskıyı artırıyor.

Cuma günü açıklanacak PMI verileri bu önlemlerin ne kadar başarılı olduğuna dair bir fikir verecek.

Ekonomistler, resmi PMI verilerinin imalat sektörünün daralma bölgesinde kalmaya devam ettiğini göstermesini ve Caixin imalat endeksinin sabit kalmasını bekliyor.

  1. Petrol fiyatları

Petrol fiyatları Cuma günü yaklaşık %3 düştü ve ABD Merkez Bankasından bir yetkilinin, faiz indirimlerinin en az iki ay daha ertelenebileceğini belirtmesinin ardından haftalık düşüş kaydetti.

Haftalık bazda Brent yaklaşık %2, WTI ise %3’ten fazla geriledi. Ancak sağlıklı yakıt talebine ilişkin göstergeler ve arz endişeleri, önümüzdeki günlerde fiyatları canlandırabilir.

Fed Yöneticisi Christopher Waller, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin ABD’deki faiz indirimlerini en az birkaç ay daha ertelemesi gerektiğini, bunun da ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini ve petrol talebini azaltabileceğini söyledi.

Matador Economics ekonomisti Tim Snyder, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Tüm enerji fiyatları tepki veriyor çünkü enflasyon geri gelmeye başlarsa enerji ürünlerine olan talep yavaşlayacak.” dedi.

“Bu, piyasanın şu anda sindirmek istediği bir şey değil, özellikle de bir yön bulmaya çalışırken.”

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorumlar

Yoruma kapalı.