Goldman Sachs’dan TCMB faiz kararına analiz

2 ay önce

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin son faiz kararını değerlendirirken Türk lirasındaki değerlenmenin 2024 yılında da süreceğini ve Merkez Bankası rezervlerinin pozitife dönebileceğini öngördü.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin son faiz kararına ilişkin yorumunda “Rezervler pozitife dönebilir” dedi. Ekonomistler, TCMB’nin dezenflasyon hedefine ulaşmak için TL’nin reel değerlenmesinin önemini vurgularken gevşeme tahminlerini ise korudu.

Clemens Graffe ve Başak Edizgil tarafından yazılan Goldman Sachs raporu, TCMB’nin faiz kararlarına ilişkin değerlendirmesinde, gevşemenin üçüncü çeyrekten sonra başlayabileceğini öngördü.

Bankanın ekonomistleri, raporda TCMB’nin, acil önlemler yayınlamazsa bile kredi büyümesi ve mevduat faizlerinde mümkün olan bir gevşeme karşısında para politikasını destekleyeceğini ve gerekirse sterilizasyon araçlarını kullanacağını öngördü.

Ayrıca, TCMB’nin kredi kartı harcamalarındaki artışı durdurmak için yeni önlemler almasının beklendiği Goldman Sachs raporunda da belirtildi.

Goldman Sachs ekonomistleri, Türk lirasındaki değer kaybının yabancı yatırımcı girişleri ve daralan cari açık nedeniyle absorbe edileceğini belirtti.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ HAZİRAN’DA

Aralarında Jan Hatzius’un da bulunduğu ekonomistler tarafından yazılan bir başka rapora göre Goldman Sachs, Fed’in faiz indirimlerine Mayıs yerine Haziran ayında başlayacağını ve 2024 yılında toplam beş faiz indirimi yapılacağını öngörüyor.

Ekonomistler, güçlü ekonomik veriler nedeniyle Fed’in yüksek faizler ve enflasyon konusundaki endişelerinin azaldığını belirtiyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın