Türkiyenin dördüncü mobil operatörü hizmet vermeye başladı

5 ay önce

Netgsm, Türkiye’nin dördüncü mobil operatörü olarak faaliyet göstermeye başladı ve bu ay itibarıyla “0510 22X XXXX” numara bloğuyla abone kaydına başladı. Netgsm Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, firmanın 2009 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan aldığı sabit telefon, sanal mobil telefon, internet servis sağlayıcılığı ve haberleşme altyapı lisansları ile hizmet sunduğunu belirtti.

Öcal, mobil telefon hizmetlerinde sanal mobil şebeke kapsamında GSM çekirdek şebeke altyapılarını kurduklarını ve geçen yıl test aşamasını başarıyla tamamlayarak hizmete başladıklarını ifade etti. Şu an itibarıyla, sabit telefon hizmetleri alanında 200 bine yaklaşan VoIP/SMS/internet abonesiyle, imtiyazlı grup firmalarının ardından dördüncü sıraya yükseldiklerini belirten Öcal, altyapıda kullanılan yazılımların çoğunu Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli AR-GE projeleriyle geliştirmeye odaklandıklarını vurguladı.

Öcal, Netgsm’in güçlü bir elektronik ve yazılım kadrosuna, kendi veri merkezine, geniş bir deneyime ve sağlam bir altyapıya sahip olduğunu açıkladı.

Başvuru için bayiye gitmeye gerek yok

Öcal, BTK’ye yaptıkları başvurulara ilişkin onayları geçen yılın sonu itibarıyla aldıklarını dile getirerek, “Gerekli başvuruları yaptık. Abone alımı herhangi bir bayiye gitmeden, e-Devlet veya akıllı telefonlardaki yapay zeka doğrulamalı mobil uygulama üzerinden yapılabiliyor. Abone alımına bu ay itibarıyla başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Öcal, bu ayın sonunda 3 milyon aboneye ulaşmayı hedeflediklerini de belirtti. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın