Emekliye son dakika bayram ikramiyesi müjdesi! Sürpriz rakam ve ödeme tarih belli oldu

2 ay önce

Emekli maaşı ve ek zam düzenlemeleri sonrası sıra bayram ikramiyesi zammına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli ikramiyesi için müjdeyi verdi. Emekli ikramiyeleri bu yıl yüzde 50 zamlı ödenecek. Düzenlemeden dul ve yetimler de faydalanacak. Kim ne kadar alacak? 2024 bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? soruları cevabını buldu. Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak ayında açıklanan 6 aylık enflasyon sonrasında yüzde 37,57 olan artış oranı 11,68 puan refah payı ile birlikte yüzde 49,25’e çıkartıldı. Böylece hem memur emeklileri hem de SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışları eşitlenmiş oldu. Emeklilerin hesaplarına Ocak ayı maaş günlerinde yüzde 37,57’lik artış yansıtıldı. 11,68 puanlık fark ve 10 bin lira taban maaşa tamamlayan destekler ise yasal düzenleme sonrasında Şubat ayı başında yatırıldı. Böylece toplamda ödenen miktar yüzde 49,25 zam üzerinden oldu. Şimdi Şubat maaşlarını almaya hazırlanan emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu e-Devlet sisteminde yeni maaşları güncelleyerek yayımladı. Böylece emekliler bu yıl 6 ay boyunca alacakları yüzde 49,25 artırılmış maaşlarını ve yeni ek ödemelerini görebiliyorlar.

Emekliler yılına özel olarak bu yıl bayram ikramiyesi zammı yüzde 50 olacak. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi bu yıl 2 bayramda toplam 6 bin TL emekli ikramiyesi alacak. Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte detaylar…

ERDOĞAN’DAN EMEKLİ İKRAMİYESİ MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu mitinginde milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı yaptı. Erdoğan, 2024 yılında bayram ikramiyesi zammının yüzde 50 olarak uygulanacağını müjdeledi. Bununla beraber emekli bayram ikramiyeleri toplamda 6 bin TL olarak ödenecek.

DUL VE YETİMLERE FARKLI ÖDENECEK

Buna göre emekli maaşının yüzde 75’ini hak eden dul ve yetimlere 2250 lira, yüzde 50’sini hak edenlere 1500 lira, yüzde 25’ini hak edenlere ise 750 lira ödeme yapılacak.

ZAMLARDA EYT’Lİ, ESKİ-YENİ EMEKLİ GİBİ AYRIM OLMAYACAK

Emekli olan herkes bayram ikramiyesi zammından yararlanacak. EYT’den emekli olan, eski emekli ya da ikramiye ödemesi öncesinde emeklilik için dilekçesini veren emekliler de ikramiyeden faydalanacak.

NE ZAMAN ÖDENECEK?

Ramazan Bayramı’nın arefe günü 9 Nisan’da başlıyor. 10-11-12 Nisan 2024 tarihleri Ramazan Bayramı tarihleri olduğu için 9 Nisan 2024 tarihinden önce ilk bayram ikramiyesinin ödenmesi gerekiyor.

Kurban Bayramı’nın arefesi 15 Haziran 2024 günü oluyor. 16-17-18-19 Haziran 2024 tarihleri de Kurban Bayramı olarak ülkemizde kutlanacak. Böylece Kurban Bayramı ikramiyesi de 15 Haziran 2024 tarihinden önce ödenmesi gerekecek.

Öte yandan SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 11,68’lik ek zam ile yüzde 49,25’e yükselerek memur emeklisi zam oranına eşitlendi. Ocak emekli maaşı ve maaş farkları hesaplara yattı. SGK e-Devlet’te yeni maaşları güncelledi. Yeni maaşlar hesaplarda görülüyor.

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre; Milyonlarca emekli Ocak ayında yapılan ek artışla yüzde 49,25 zam aldı. Ancak farklar Şubat ayında yatırıldı. SGK e-devlette yeni maaşları güncelledi. Yeni maaşlar hesaplarda görülüyor. e-Devlet’te bir de ilave fark eklendi. Peki bunun anlamı ne? Emekliler yeni maaşları için nereye bakacak? İşte detaylar…

SSK, BAĞ-KUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI EŞİTLENDİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak ayında açıklanan 6 aylık enflasyon sonrasında yüzde 37,57 olan artış oranı 11,68 puan refah payı ile birlikte yüzde 49,25’e çıkartıldı.

Böylece hem memur emeklileri hem de SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışları eşitlenmiş oldu.

Emeklilerin hesaplarına Ocak ayı maaş günlerinde yüzde 37,57’lik artış yansıtıldı.

EK ÖDEMELERİ GÖREBİLİYORLAR

Şimdi Şubat maaşlarını almaya hazırlanan emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu e-Devlet sisteminde yeni maaşları güncelleyerek yayımladı. Böylece emekliler bu yıl 6 ay boyunca alacakları yüzde 49,25 artırılmış maaşlarını ve yeni ek ödemelerini görebiliyorlar.

ADIM ADIM EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Zaten SSK’lılar için ödemeler şubat ayının 17’sinde Bağ-Kur’lular için de 25’inde başlayacak. e-Devlet sisteminde ayrıca yapılan fark ödemeleri de yer aldı. Emekliler maaşlarındaki bu ilave artışı da merak ediyor. İşte adım adım maaşları öğrenme yolu…

BİRİNCİ ADIM: “4 (A-B-C) emekli aylık bilgisi bölümüne girilecek. Burada detay kısmına tıklandığında karşınıza, “Aylık tutar”, “Birikmiş aylık tutar” ve “ek ödeme” bölümleri çıkıyor. Maaşı taban maaşın altında olanlar için ise “5510/ Ek 19 destek ödemesi” kısmı da bulunuyor. Şimdi bunlara tek tek bakalım.

Aylık tutar: Buradaki rakam sizin kök maaşınızı ifade ediyor. Bundan sonra yapılacak tüm artışlar bu rakam üzerinden yapılacak. Temmuz ayında yapılacak artış oranı bu rakama eklenecek. Ek ödeme: Buradaki rakam sizin kök maaşınızın yüzde 4’ünü gösteriyor. Bu rakam kök maaşınıza eklenerek bankaya yatırılacak.

Birikmiş aylık tutar: Buradaki rakam sizin Ocak ayından oluşan 11.68 puanlık refah payı ilavenizi gösteriyor. Bu rakam şubat ayında yatırıldığı için açtığınız hesaplamada görülüyor. Bu fark size ödendiği için bankaya kök maaş ve ek ödemeniz yatırılacak

İKİNCİ ADIM: 4( A-B-C) emekli aylık ödeme bilgisi bölümüne girilecek. Burada Şubat ayı içinde size yapılan ödemelerin detayları görülüyor. “Net aylık tutar”, “Aylık tutar”, ” Ek ödeme” ve “Birikmiş ödeme tutar” bölümlerini göreceksiniz. Ayrıca maaşınızdan bir kesinti (ilaç-hastane) varsa onu da göreceksiniz. Şimdi bu kalemlerin de detaylarına sırayla bakalım…

Net aylık tutar: Burada sizin Şubat ayı içinde aldığınız toplam ödeme bilgisi yer alıyor. Buna göre kök maaşınız, ek ödemeniz ve Şubat ayı başında yatırılan Ocak ayına ait 11.68 puanlık farkın toplamı burada görülüyor. Burada görülen rakam size bu ay ödenmiş yada ödenecek rakamdır, maaşınız değildi.

Aylık tutar: Buradaki rakam sizin kök maaşınızı gösteriyor. Bu rakam ek ödemesiz aylığınız. Tüm artışlar bu rakam üzerinden yapılacak. Ek ödeme: Sizin kök maaşınızın yüzde 4’ü alınarak ek ödeme olarak gösteriliyor. Bu rakam kök maaşınıza eklenerek bankaya yatırılacak.

Birikmiş ödeme tutarı: Buradaki rakam sizin Ocak ayından oluşan 11.68 puanlık refah payı ilavenizi gösteriyor. Bu rakam şubat ayında yatırıldığı için açtığınız hesaplamada görülüyor. Bu fark size ödendiği için bankaya kök maaş ve ek ödemeniz yatırılacak. Şubat ayında yapılan tüm ödemeler burada görülüyor.

BİRİNCİ ADIM:

*4 (A-B-C) emekli aylık bilgisi

*Kök maaş bilgisi

*Eke ödeme bilgisi

*5510/ Ek 19 destek ödemesi

İKİNCİ ADIM:

*4( A-B-C) emekli aylık ödeme bilgisi

*Net maaş

*Ek ödeme

*Hesaba yatacak para

*5510/ Ek 19 destek ödemesi

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA EKRANI KULLANILIYOR

e-Devlet’te yer alan bölümlerden birisi de çalışanların emekli olduklarında alacakları tahmini emekli maaşını hesaplatabilecekleri alan. Buraya gireceğiniz bilgiler sonrasında kaç lira emekli maaşı alabileceğiniz tahmini olarak hesaplanıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yaptığınız sorgu. Burada ‘Bugün emekli olsam kaç lira alırım’ sorusu soruluyor. O yüzden emekli olacağınız tarihte hesaplamalar daha farklı olacaktır. Enflasyon, aylık bağlama oranları, bu sürede yapılan zam ve refah payı artışları sizin alacağınız aylığı değiştirecektir.

ŞUBAT EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Emeklilerin maaşları değişik tarihlerde ödeniyor. SSK ve Bağ-Kur’da tahsis numarasının son rakamına göre günler belirleniyor. Buna göre SSK emeklileri her ayın 17’si ile 26’sı arasında maaş alırken Bağ-Kur emeklileri 25’i ile 28’i arasında alıyor. Memur emeklileri ise her ayın 1’i ile 5’i arasında maaş alıyor. Ödeme tarihleri şöyle belirleniyor.

SSK EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde,

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18’inde,

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda,

Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde,

Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21’sinde,

Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde,

Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde,

Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde,

Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde,

Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında yapılıyor.

BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TAKVİMİ

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25’inde,

Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26’sınde,

Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27’sinde,

Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde emekli maaşlarını alırlar.

BAYRAM İKRAMİYESİ DETAYI

Öte yandan Noyan Doğan emeklileri kapsayan bayram ikramiyesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

2023 yılında tüm emekliler 9 bin lira ikramiye aldı. Şimdi ise 2024 yılında emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinde artışa gidilmesi planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bayram ikramiyelerinin artırılması yönünde talebi olduğunu belirtti. Bakan Işıkhan,“Hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz” açıklamasını yaptı.

2024 yılında bayram ikramiyeleri, 9 Nisan Ramazan Bayramı ve 15 Haziran Kurban Bayramı öncesi emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Eğer ikramiyeler artacaksa 31 Mart yerel seçimlerinden önce çalışmanın tamamlanması lazım ki, 9 Nisan Ramazan Bayramı öncesine, yani nisan ayının ilk haftasına yetişsin. Malum bunun için yasa hazırlanması, tasarının Meclis’te görüşülmesi ve ardından da onaylanıp, yasalaşması gerekiyor.

İkramiyeler ancak bu şekilde Meclis’ten geçerse hesaplara Nisan ayında yatmaya başlayabilir

Buna göre 2024’ün ilk yarısında enflasyon yüksek seviyeye çıkacak sonrasında da düşmeye başlayacak ve yılsonunda yüzde 36 seviyesinde tamamlayacak. Bu da şu anlama geliyor ki, emeklilerin, 2024 Temmuz zamları enflasyona bağlı olarak yüksek olacak. Tüm bunları alt alta koyulduğunda, 2.000 lira olan bayram ikramiyesi yüzde 50 artarak, 3.000 liraya çıkacak ve 2024 yılında emekliler bayram ikramiyesi adı altında 6.000 TL alacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın