BIST’teki gıda şirketi Dünya Bankası’ndan 1 milyon euro’luk kredi için onay aldı

3 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören Merko Gıda, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformuna Dünya Bankası’na yaptığı kredi başvurusunun sonuçlandığını açıkladı.

KAP’a yapılan açıklamada Merko Gıda, Eximbank aracılığıyla Dünya Bankası’nın sürdürülebilirlik temalı kredisine yapılan 1.000.000 euro tutarındaki başvurunun onaylandığını duyurdu. Kredi faizi Euribor+%3,30 olurken kredinin vadesi 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere toplam 6,5 yıl olarak açıklandı.

Şirket, uluslararası alanda kredi talebine gerekçe olarak büyümeye ve faaliyetlerini genişletmeye yönelik hedeflerini ve ülke içindeki finansman maliyetlerinin aşırı yükünü azaltmak olarak gösterdi.

Merko gıda, Ocak ayında KAP’a yaptığı diğer bir açıklamada ise şirkete ciddi faiz yükü oluşturan borçların kapatılmasına yönelik; iştiraki Frigo-Pak Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin şirket sermayesinde sahip olduğu %20.79 oranındaki 30.587.499,94 adet mevcut payların, 15.800.000 adedinin 5 yatırımcıya 6,12 – 6,51 aralığından borsa dışında satıldığını bildirdi.

Şirket, ayrıca 22.06.2023 tarihinde kamuoyuna duyurulan fon kullanım yeri raporunda, iştiraki Frigo-Pak Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye olan borcun 52.010.430,59 TL’sinin nakden ödendiğini bildirdi.

MERKO payında son durum

Merko Gıda’nın Dünya Bankası tarafından onaylanan 1 milyon euro’luk kredi açıklamasının ardından MERKO payı, son saatte %7,53 yükselişle 12 TL’ye kadar yükseldikten sonra an itibarıyla %4’e yakın değer artışıyla 11,5 TL seviyelerinde hareket ediyor.

28 Aralık tarihinden bu yana yükselişini sürdüren hisse, bugün itibarıyla mevcut trendinde %60 değer artışı kaydetti.

MERKO ile ilgili ProTips özetini kontrol ettiğimizde; şirketin hisse geri alımını devam ettirmesi ile orta ve uzun vadede güçlü getiriler sunması olumlu yönleri olarak gözüküyor. Bunun yanında teknik olarak aşırı alım bölgesinde hareket etmesi, nakit kaynaklarının hızla tükenmesi ve buna bağlı olarak zayıf nakit akışı ile son 12 ayda kâr elde edememesi olumsuz yönler olarak sıralanmış durumda.

MERKO payının ayrıca piyasa genelinin aksine hareket eden bir grafiğe sahip olması ve şirketin ortalama bir borç seviyesinde hareket etmesi diğer öne çıkan faktörler arasında.

Yorumlar

Bir yanıt yazın