Deutsche Banktan TCMB yorumu

4 ay önce

Deutsche Banktan TCMB yorumu

Son dönemde Türkiye için pozitif görüşteki uluslararası yatırımcılar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan değişikliği sürprizinin ardından da piyasa dostu politikaların devam edeceği görüşünde.

Cuma akşamı Hafize Gaye Erkanın görevinden affını istemesinin ardından yerine daha önce New York Fedde de ekonomist olarak görev yapan Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

“TL için pozitif”

Deutsche Bank, başkanın değişmesi ve yapışkan enflasyonun 2024te daha fazla faiz artışının önünü açabileceğini belirtti.

Christian Wietoska öncülüğündeki stratejistler “Yeni atanan başkan ve kısa vadede enflasyonist baskıların yapışkanlığı göz önüne alındığında 250 hatta 500 baz puanlık önden yüklemeli bir faiz artışı için alan olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Orca Macro Finansal Danışmanlık Kurucusu Evren Kırıkoğlu, kişisel nedenlerle kredibilitesi zarar gören Erkanın ardından yerine eski New York Fed ekonomistinin gelmesinin Lirayı orta vadede pozitif etkileyeceğini belirti.

Uzman, Merkez Bankasının kredibilitesi açısından daha fazla faiz artışı olabileceğini, bunun da Lira için olumlu olacağını kaydetti.

ABDli yatırım bankalarından Morgan Stanley de TCMBnin Başkan Fatih Karahan döneminde enflasyonla mücadeleye öncelik veren geleneksel para politikasını sürdürmesini beklediklerini kaydetmişti.

Yorumlar

Bir yanıt yazın