SASA’dan yapay zeka atılımı

5 ay önce

Investing.com – Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı polyester üreticileri arasında yer alan Sasa Polyester (SASA), bugün yaptığı basın açıklamasında Adana’daki üretim tesislerinde yapay zeka uygulamalarından yararlanma planları olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Şahin Albayrak tarafından kurulan ve yapay zekanın somut uygulamaları alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden bir tanesi olan Berlin’deki Somut Yapay Zeka ve Dijitalizasyon Merkezi ZEKI’yi ziyaret eden SASA yönetimi, yapay zeka alanındaki son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Yönetimin, SASA üretim süreçlerinde yapay zekanın potansiyel kullanım alanları konusunda fikir alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve SASA Genel Müdürü Mustafa Kemal Öz’ün de aralarında olduğu SASA heyeti, 15 – 16 Ocak 2024 tarihlerinde ZEKI’nin Berlin’deki merkezinde 2 günlük bir çalıştaya katıldı.

ZEKI uygulamasının yapay zekanın somut kullanım alanları konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıktığı bilgisi verilirken Türk asıllı Alman bilim insanı Prof. Dr. Şahin Albayrak tarafından kurulan merkez, Almanya devletinin 3 farklı bakanlığının yanı sıra, özellikle otomotiv ve kimya alanında dünyanın devleri arasında bulunan Alman şirketlerinden de destek alıyor.

Genel Müdür Öz: “SASA, yapay zeka sadece üretici değil, aynı zamanda teknoloji öncüsü olacak”

SASA Genel Müdürü Mustafa Kemal Öz, konuya ilişkin şunları söyledi:

“SASA üretim süreçlerine, yapay zeka katkısı ile ileri seviye süreç kontrolü, en güncel otomasyon sistemleri ve bilgi teknolojilerini entegre edeceğiz. Üretimin her aşamasında gerçek zamanlı veri analizi yaparak üretim verimliliğimizi arttıracağız. Bu sayede maliyetlerimizi etkin bir şekilde kontrol altına alacağız.

Üretim süreçlerimizin yanı sıra, yönetim, sürdürülebilirlik, insan ve süreç güvenliği ve çevre yönetimi konularında da yapay zeka uygulamalarının şirketimize ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bir bütün olarak yapay zeka uygulamaları şirketimizin rekabetçi gücünü arttırmada kritik rol oynayacak, daha akıllı ve daha hızlı kararlar almamızı sağlayarak küresel arenadaki öncü pozisyonumuzu güçlendirecektir. Yapay zeka ile SASA sadece bir üretici değil, aynı zamanda teknoloji öncüsü olacaktır.”

SASA’da son durum

SASA, Aralık ayında 54 TL seviyesinden başlayan düşüş ivmesinde geçen hafta 33 TL bandına kadar gerilerken en son Ekim 2022’deki fiyat seviyesine geriledi. Son bir haftada %10’un üzerinde toparlanan SASA, 38 TL’ye kadar kısmi toparlanma gördükten sonra burada bir dirençle karşılaştı.

InvestingPro üzerinden SASA için ProTips notunu incelediğimizde ise şirketin FAVÖK değerleme oranının yüksek, gelire göre düşük bir değerlemeden işlem görmesi, yüksek fiyat-defter değeri oranı gibi olumsuzluklara sahip olduğu görülüyor. Ayrıca şirketin temettü ödemesi de yapmaması uzun vadeli yatırımcı için negatif bir not olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte kısa vadeli borç yükümlülüklerinin de son verilere göre likit varlıkların üzerinde seyretmesi de bir uyarı işareti olarak kabul edilebilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın