Milli bataryalar sivil havacılıkta devrim yaratacak!

6 ay önce

ASPİLSAN Enerji, sadece askeri alanda değil aynı zamanda sivil alanda da kendine özgü yetenekleri ve çözümleri ile öne çıkarak Türkiye’nin en büyük batarya üreticisi olma başarısını taçlandırıyor.

Elektrikli ev aletleri sektöründe yenilikçi işbirlikleri başlıyor

 Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, yaptığı açıklamada, sivil sektör işbirliklerinden birini Turkcell ile hayata geçirdiklerini ifade etti. Özdemir, geliştirdikleri telekomünikasyon bataryasının Türkiye’de önemli bir başarı elde ettiğini ve bataryalarının ülke genelinde çeşitli şebekelerde aktif olarak kullanıldığını aktardı. Özdemir, şirketin elektrikli ev aletleri sektöründeki varlığını güçlendirmek amacıyla bir dizi anlaşma gerçekleştirdiğini açıkladı. Yeni pil hücreleri ve tasarımlar geliştirmek için farklı firmalarla işbirlikleri kurduklarını belirtti. Özdemir, bu işbirliklerinin şirketin ürün yelpazesini yenileme ve çeşitlendirme çabalarının bir parçası olduğunu ifade etti.

Türk şirketinden büyük başarı

Şirketin, bu stratejik ortaklıkların meyvelerini ilerleyen zamanlarda toplamayı hedeflediğini vurgulayan Özdemir, özgün ve yenilikçi çözümlerle sektörde öne çıkacaklarını söyledi. Elektrikli ev aletleri alanında yapılan bu işbirliklerinin, şirketin rekabet gücünü artırarak müşterilere daha etkileyici ürünler sunma amacına yönelik önemli bir adım olduğunu belirtti.

Sivil havacılık alanında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Özdemir, sivil havacılığın regülasyonlarıyla en zorlu alanlardan biri olduğunu söyledi. Uçan bir platforma enerji kaynağı sağlamanın zorlu bir süreç olduğunu ve bu sürecin insanların dahil olduğu durumlarda daha da zor hale geldiğini ifade etti. Ancak, havacılık akülerinin EASA sertifikasyonunu tamamladıklarını ve Türk Hava Yolları’nın büyük destekleriyle önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti. Sivil havacılıkta kullanılan ürünlerin yerlileştirilme sürecinin devam ettiğini ve enerji gibi kritik bileşenlerin, özellikle akülerin yerlileştirilmesinde önemli mesafeler kat ettiklerini vurguladı.

Özdemir, 5 yıldır doktoralarıyla birlikte Teknopark İstanbul’da hidrojen ve yakıt hücresi konusunda AR-GE çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Hidrojenin önemli bir enerji kaynağı olduğunu belirten Özdemir, hidrojenin ekonomik olarak üretilmesi, depolanması ve lojistiğinin sağlanması gibi sorunların aşılmayı beklediğini söyledi. Hidrojenin, lityum pillerin sınırlarına ulaşılmasının ardından alternatif bir enerji kaynağı olarak önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Yorumlar

Bir yanıt yazın