Kapanan inşaat şirketi sayısı 80 bini geçti

6 ay önce

2023 yılında en çok şirket kapanışı görülen sektör yine inşaat oldu. Giriş çıkışın en fazla olduğu sektörde 2010’dan bu yana 80 binden fazla firma kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre, 2023 yılında 6 bin 381 inşaat firması kapanırken, 2010 yılından itibaren ise 80 bini aşkın şirket kapılarına kilit vurdu. 

Ekonomik gidişatın en fazla etkilediği sektörlerden biri olan inşaatta kan kaybı sürüyor. Son yıllarda ağırlıklı olarak kamunun büyük ölçekli altyapı projeleriyle büyüme sağlayan sektörde kapanan işletme sayısı hızla artıyor.

Kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen havalimanı, yol-köprü-tünel, sağlık tesisi gibi projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama küçük ve orta boy işletmeleri olumsuz etkiliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre, 2023 yılında bina inşaatı yapan toplam 6 bin 381 şirket kapısına kilit vurdu. Konut ve diğer binaların inşaatında faaliyet gösteren bu firmaların 4 bin 398’i şahıs, bin 687’si limited ve 296’sı anonim şirket olarak faaliyet gösteriyordu.

Son 10 yıl 

Müteahhitler son bir yılda faaliyetini sonlandıran sektörler arasında ilk sırada yer alırken, verilerin yayınlanmaya başladığı Ocak 2010’dan Aralık 2023 geçen sürede kapanan inşaat şirketi sayısı ise 80 bin 780 oldu. 

Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor.

En fazla giriş çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini de sınırlıyor.

Emlakçılar da kapatıyor

Artan konut sorunu, arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına neden oluyor. 2023 yılında bin 114 gayrimenkul acentesi kapandı.  Kapanan şirketlerin 59’u anonim, 414’ü limited, 641’i ise şahıs şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut satışları 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olarak gerçekleşti.

2023 yılı içerisinde faizlerin artması, ipotekli konut satışlarını sert geriletirken bu düşüş 2023 genelinde konut piyasasını da olumsuz etkiledi. Böylece konut satışlarında son 9 yılın en düşük rakamı görüldü.

Yorumlar

Bir yanıt yazın