Emekliye ek zam müjdesi geldi! Hesaba yatıyor, işte yeni zamlı emekli maşaları

5 ay önce

Emeklilere müjdeli haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılan yüzde 42,6’lık zam oranına ek bir zam daha yapılacağını duyurdu. Yeni zam oranını paylaşan Bakan Işıkhan, ‘SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışını yüzde 49,25’e yükseltiyoruz’ dedi. Peki ek zamdan kaynaklı maaş farkları ne zaman yatacak? Emekli maaşları ve emekli ek zammı ne kadar oldu? İşte son dakika emekli zammı haberinin ayrıntıları…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca emeklinin merakla beklediği, ek zam ile ilgili müjdeli haberi duyurdu. Resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Işıkhan, yeni zam oranını açıkladı.

2024 YILI EMEKLİLER YILI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2024 yılının Emekliler Yılı ilan edildiğini hatırlatan Bakan Işıkhan, “Bu kapsamda emeklilerimize yönelik ekonomik, sosyal, kültürel çalışmaları ve müjdeleri bu yıl boyunca tek tek hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

ZAM ORANI YÜZDE 49,25’E YÜKSELDİ

Emeklilere müjdeli haberi duyuran Bakan Işıkhan şunları kaydetti: Bir güzel haberi de paylaşmak istiyorum; SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz. Kıymetli emeklilerimize hayırlı olsun.”

MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak ek zamdan kaynaklı farkların, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 hafta içerisinde ödeneceğini açıkladı.

ZAM ORANI EŞİTLENİYOR

SSK, Bağ-Kur emekli aylıklarına 5 puan olarak açıklanan refah payı 11.68’e çıkarılıyor. Böylece işçi, esnaf, çiftçi emekli aylıklarına zam oranı memur emeklileriyle eşitleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yüzde 37.57 açıklanan enflasyon zammına Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba teklife eklenen önergeyle 5 puanlık refah payı eklenmiş, en düşük emekli aylığı 10 bin liraya çıkarılmıştı.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan düzenleme yeni bir önergeyle 6.68 puanlık refah payı daha eklenerek zam oranı yüzde 42.6’dan yüzde 49.25’e çıkarılacak.

13,5 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR

Emekli zammı müjdesine ilişkin TRT Haber’de de açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, “13,5 milyonu bulan SSK ve Bağ – Kur emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan şunları söyledi: “Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk. Hiç bir ayrım yapmaksızın tüm emeklilerimize Ocak 2024 itibariyle ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz. Tüm emeklillerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerimizin aylıkları artmakta temmuz ayında da memurlar için toplu sözleşmenin, SSK ve Bağ-Kur içinde de mevzuat çerçevesinde emekli aylıkları artacak. Teklifimiz Resmi Gazete’de yayımlanmdıktan sonra oluşan aylık farkları 1 haftada ödenecek.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın