BIST şirketlerinden güncel haberler

6 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Kafein Yazılım (KFEIN)

Rekabet Kurumu, Kafein Yazılım’a 1.57 milyon TL idari para cezası verdi, şirket ödemeyi %25 indirimden faydalanmak suretiyle bir ay içerisinde gerçekleştirecek.

Selçuk Gıda Endustri İhracat İthalat A.Ş. (SELGD)

SELGD payları 24/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

ERSU Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU)

ERSU payları 24/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (KRVGD)

Kervan Gıda, İstanbul’da kurulu jelly üretim hattının Mısır’da kurulu bağlı ortaklığı MCC şirketine satılmasına karar verdi.

Karara gerekçe olarak şu açıklama yapıldı:

  • “Mısır’daki üretim tesisimizde bir jelly üretim hattı bulunmaması ve baştan bir jelly üretim hattı yatırımının yüksek maliyeti olması,
  • Türkiye’de 2024 yılı için açıklanan asgari ücret artışı ile birlikte işveren maliyetlerinin Amerikan doları bazında Mısır’a göre yüksek olması,
  • Jelly üretim hattının halihazırda kurulu olduğu binanın depreme dayanıklılık problemi olması ve güçlendirme çalışmaları için fiyat teklifi alınmasına rağmen önemli bir yatırım maliyeti gerektirmesi,
  • Mısır’da kurulu bağlı ortaklığımız MCC’nin hâkim ortağı olan Kervan International AB aracılığı ile jelly üretim hattına talip olduğu bilgisini Şirketimize iletmesi ve Afrika ve Orta Doğu pazarlarında jelly ürünlerine olan talebi bildirmesi,
  • Yapılan değerlendirmeler sonucunda bu jelly üretim hattının Mısır’daki tesislerimizde kullanılmasının Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin konsolide finansallarında karlılık anlamında daha pozitif bir etki yaratacağının anlaşılması”

Cvk Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD)

Cvk Maden, Altın Cevheri Zenginleştirme Tesisi Mühendislik İşleri kapsamında yurt içinde yerleşik bir şirket ile 690 bin dolar tutarında anlaşma imzaladı.

Dofer Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. (DOFER)

Dofer, yurt içinde 5 firma ile 31,6 milyon TL tutarında sipariş sözleşmesi imzaladı.

Ensari Deri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ENSRI)

Ensari Deri, Ensari Yenilenebilir Enerji ünvanlı şirketin kurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Inveo Yatırım (INVEO)

Inveo Yatırım, %100 bağlı ortaklığı Inveo Araç Kiralama Hizmetleri’ne 12 milyon TL sermaye avansı verilmesine karar verdi.

Kuzugrup Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KZGYO)

Kuzugrup Gayrimenkul, halka arzdan elde edilen fonun 106,8 milyon TL’sinin finansman ödemelerinde, 64,7 milyon TL’sinin rezidans tefrişinde, 14,1 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığını bildirdi.

Kuzey Boru A.Ş. (KBORU)

Kuzey Boru, DSİ Konya tarafından ihale edilen Ereğli – İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme HDPE Boru Temini 4. Kısım konulu ihaleye katılarak 120,9 milyon TL ile en avantajlı teklifi verdi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın