Avrupanın en büyük fonundan Türk tahvilleri yorumu

5 ay önce

Avrupanın en büyük fonundan Türk tahvilleri yorumu

Avrupanın en büyük varlık yöneticisine göre, yabancı yatırımcılar, Türkiyede enflasyon ivmesi tersine dönüp, fiyat artışları hız kaybedene kadar Türk lirası tahvillerinden uzak duracak.

Amundi SA Gelişen Piyasa Tahvilleri Eşbaşkanı Sergei Strigo Bloomberge verdiği bir röportajda, “Uluslararası yatırımcıların yerel tahvil piyasasına girmesi için, ideal olarak enflasyonun gerçekten düştüğünü görmek gerekiyor. Henüz bunu görmedik. Benim için ana tetikleyici nokta bu olacaktır” ifadelerini kullandı.

Amundinin yönetimindeki 2 trilyon doların bir kısmını Türk şirketleri ve hükümeti tarafından ihraç edilen döviz cinsinden borçlanma araçlarına yatırdığını belirten Strigo, Türk lirasının geleceği konusunda da piyasanın şu anda fiyatladığından daha iyimser bir görüntü çizdi.

Para birimi nominal olarak kademeli olarak zayıflamaya devam edecek olsa da, vadeli tarafta “çok fazla değer kaybı”na dikkat çeken Strigo, Amundinin Türk lirasındaki pozisyonunu nötr olarak tanımladı.

Strigo, TLnin cazibesinin önemli bir kısmının carryden kaynaklandığını söyledi. Strigo “Mutlak anlamda, Türk lirası mevcut seviyelerde 2024 yılı için potansiyel olarak pozitif getiri sağlayabilir” diye konuştu.

Amundiye göre Türkiyedeki yatırım durumuna ilişkin riskler Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle birlikte belirginleşecek.

Strigoya göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bu hafta faiz oranını yüzde 42,5ten yüzde 45e çıkarma olasılığı ve “biraz daha artırılacağına dair beklentiler”, özellikle de politikada süreklilik sağlanırsa, yerel tahviller lehine olan duyarlılığın değişmesine yardımcı olabilir.

Strigo “Enflasyon rakamlarının bugüne kıyasla biraz daha iyi seyrettiğini görmeye başlar başlamaz, portföy girişleri için kesinlikle potansiyel var” dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın