Kripto paraların yarısı kayboldu! İşte çarpıcı rapor…

5 ay önce

Bir kripto paranın “başarısız” veya “ölü” olarak nitelendirilebilmesi için bazı kriterler bulunuyor. Bu durumlar arasında, şirketlerin son 30 gün içinde ticari faaliyet göstermemesi ve listelendiği borsadan “delist” edilmesi var. Hareketsizlik nedeniyle ortadan kaybolan kripto paraların sayısı oldukça fazla. Ancak, birçok borsada sadece 200-250 dolarlık hacimle dönen coinler de bulunmaktadır. Bu durumda, resmi rakamların ötesinde birçok “ölü” coin olduğunu söylemek mümkün.

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu, kripto para dünyasına güvenmeyen Başkan Gensler’in açıklamaları ve piyasa üzerinde “FUD” yaratması nedeniyle sık sık eleştiriliyor. Ancak, gelişen tabloya bakıldığında SEC’in endişelerinin temelsiz olmadığı görülüyor. Kripto dünyasında ortaya çıkan projelerin çoğu, kısa vadeli kazanç hedeflerinin ardında birçok mağduriyet bırakıyor. 

Boğa piyasaları dönemlerinde piyasaya sürülen kripto paraların başarısızlık oranı yaklaşık yüzde 70. Ancak, bu sorunu çözmek için yapılacak olan regülasyonların, sadece coin ve token projelerini değil, aynı zamanda borsaları da kapsayacak şekilde olması gerekiyor. 

Listelenen coin ve tokenların sorumluluğu yasal olarak borsalara ait değil. Ancak, borsalar, launchpad öncesinde kapsayıcı sözleşmeler yaparak yatırımcı mağduriyetlerini önleyebilirler. Örneğin, bazı borsalar, yeni listelenen coinler için ön satış yapılmadan önce tahta üzerinde belirli bir oranın korunmasını şart koşuyor. Bu da tahtada güçlü likidite ve yatırımcılar için mal satma özgürlüğü ve güvenliği sağlıyor. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın