BIST şirketlerinden güncel haberler

5 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Ford Otomotiv, üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerleri için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere grev kararı alındığını bildirdi.

Aygaz A.Ş. (AYGAZ)

Koç Holding ve Aygaz’ın birlikte paylarının tamamına sahip oldukları Sendeo Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (Sendeo) ile Ahmet Musul’un paylarının tamamına sahip olduğu Ekol Ekspres Kargo A.Ş. (Kolay Gelsin) şirketlerinin faaliyetlerinin, Sendeo ortakları ve Ahmet Musul’un ilkesel olarak eşit ortaklığı altında “Kolay Gelsin” markasıyla yürütülmesi amacıyla, tarafların anlayışlarını ortaya koymak üzere bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu imzalandı.

Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat A.Ş. (PLTUR)

Platform Turizm, İstanbul Finans Merkezi projesinin personel taşıma operasyonlarının şirket tarafından yürütüleceğini bildirdi. Belirli fazlarla yürütülecek olan proje uzun vadede günlük ortalama 1500 araçla 30.000 personelin taşınması potansiyelini taşıdığı bildirildi.

Türkiye Varlık Fonu İstanbul Finans Merkezi Gayrimenkul, İnşaat ve Yönetim Anonim Şirketi ile projenin ilk fazındaki personel taşıma işine ilişkin 3.735.000 TL + KDV’lik sözleşme imzalandı.

Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ONCSM)

Oncosem, bağlı ortaklığı Santek Sağlık Turizm Tekstil San.ve Tic.A.Ş.’nin Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan “36 Aylık 1 Grup 2 Kısım Hasta Başı Kemotrapi İlaç Hazırlama Karşılığı Tam Otomatik/Robotik Merkezi Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmet Alımı” ihalesine katıldığını ve 29.099.208,10 TL bedelle en uygun teklifi verdiğini bildirdi.

Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN)

Ege Endüstri, global bir ticari araç ana sanayi firmasının operasyonu ile ürün ihracatına yönelik bir “Uzun vadeli Çerçeve Sözleşme” imzalanmasına yönelik görüşmelere başladı.

VBT Yazılım A.Ş. (VBTYZ)

VBT Yazılım A.Ş., Türkiye’de yerleşik bir özel banka ile “Network Altyapısı Donanım” temini konusunda anlaşma sağladı. Sözleşmenin toplam bedeli 2.045.000 dolar olarak açıklandı.

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EUREN)

Europen’in Manisa’da yapılması planlanan arazi GES yatırım sözleşmesinin feshedildiğini bildirdi.

MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS)

MMC Sanayi, şirketin %100 hissedarı olacağı ALPEFE İthalat İhracat Ticaret Anonim Şirketi ünvanlı, 1.000.000 TL sermayeli şirket kurulmasına karar verdi.

VİOP’ta 4 şirketin pay vadeli sözleşmelerinde yeni vade açılmayacak

VİOP tarafından KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

“Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem görmekte olan ECILC) (EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.), ISGYO (İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.), KARSN ( Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş.) ve SKBNK (Şekerbank T.A.Ş.) pay vadeli işlem sözleşmelerinde yeni vade aylarının işleme açılmamasına karar verilmiştir. Halen işlem görmekte olan Ocak, Şubat ve Mart 2024 vade aylarına ait sözleşmeler, vade sonu tarihlerine kadar işlem görmeye devam edecektir.”

VBTS kapsamına alınan hisseler

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYCES, BEGYO, IDEAS, KARYE ve PAMEL payları 12/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Yorumlar

Bir yanıt yazın