BIST şirketlerinden güncel haberler

7 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

BMS Çelik Hasır Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (BMSCH)

BMS Çelik Hasır, Gebze Üretim Tesislerinde planlanan 400.000 dolar büyüklüğündeki Çelik Hasır Kaynak Makinesi yatırımını tamamladı ve üretime geçti. Şirket, yeni yatırımla birlikte Gebze’de ikinci üretim hattını kurdu ve tesis kapasitesi %100 oranında artırıldı.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. (AKFYE)

Akfen Yenilenebilir, 66,25 MWe hibrit güneş enerji santralleri için ve 92,4 MWe ilave rüzgar kapasite artışları için ihale ve yatırım süreçleri başlattı.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER)

Kocaer Çelik, son bir haftada Avrupa ve Amerika kıtasından enerji sektörüne yönelik toplam 22,4 milyon dolar tutarında ağırlıklı olarak katma değerli ürün grubundan çelik profil siparişi aldı.

Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. (HTTBT)

Hitit Bilgisayar, Pakistan pazarındaki acente dağıtım hizmetlerini desteklemek, Hitit ADS aracılığıyla Pakistan merkezli seyahat içeriğini dünya çapında tanıtmak ve pazarlamak, bu çerçevede Hitit ADS kullanıcılarının seyahat acenteleri, kurumsal seyahat ve benzeri günlük faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla, şirket sermayesinin %100’üne sahip olacağı, 290.000 TL sermayeli İstanbul merkez adresli bir anonim şirket kurulmasına karar verdi.

Kron Teknoloji A.Ş. (KRONT)

Kron Teknoloji, T.C. Ticaret Bakanlığına yaptığı başvuru sonucunda şirketin 5447 Sayılı “E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı” kapsamına alındığını duyurdu. E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programının amacı inovasyonun teşvik edilmesi ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek bölgesel ve küresel unicornların oluşturulmasına yönelik bilişim sektöründeki şirketlerin desteklenmesidir.

Alarko Holding A.Ş. (ALARK)

Alarko Holding, bağlı ortaklığı Alsera Jeotermal Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından, Kazakistan Cumhuriyeti’nin Çimkent şehrinde tarım ve seracılık sektöründe faaliyet göstermek üzere 23.000.000,00 KZT sermayeli bir sınırlı sorumlu şirketin kurulmasına karar verdi.

AK Sigorta A.Ş. (AKGRT)

Aksigorta , Kasım ayında prim üretiminin %72 artışla 2,2 milyar TL’ye, Ocak – Kasım döneminde prim üretiminin %99 artışla 22,3 milyar TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Astor Enerji A.Ş. (ASTOR)

Astor Enerji, Aksa Energy Qyzylorda ile 4,6 milyon dolarlık transformatör satış sözleşmesi imzaladı.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT)

Agrotech, Manisa’da gübre üretimi faaliyeti gösteren bir firmanın %70’nin alınması için görüşmelere başlandığını açıkladı.

Avrupa Yatırım Holding A.Ş. (AVHOL)

Avrupa Holding, Agrico Yatırım Holding’in sermayesinin 1,3 milyon TL’den 10.000.000 TL’ye çıkarılmasına ve şirketin 5 milyon TL ile sermaye artırımına katılım sağlayacağını açıklaması sonrasında sermaye artışının gerçekleştirilememesi nedeni ile sermaye artırımına katılım kararının iptal edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Batıçim Bati Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. (BTCIM)

Batıçim, %100 bağlı ortaklığı Batıliman’ın halka arzı kapsamında kayıtlı sermaye sistemine geçiş için başvuru yapılmasına karar verdi.

Kaleseramik, Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. (KLSER)

Kaleseramik, Al – Sadaf Porselen ve Seramik Kaşı Üretimi ünvanlı şirketin %49’unun 558.000 dolara satın alınması kapsamında sözleşme imzalandı.

EMEK Elektrik Endüstrisi A.Ş. (EMKEL)

EMEK Elektrik, şirket sermayesini 14 Aralık tarihinde 75 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 75 milyon TL nakden artışla 150 milyon TL’ye yükseltecek.

VBT Yazılım A.Ş. (VBTYZ)

VBT Yazılım, şirket sermayesinin 26 milyon TL’den %350 oranında bedelsiz olarak 91 milyon TL artışla 117 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ye başvuru yaptı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

ALCAR, EGEPO, MRSHL ve YAPRK payları 12/12/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

BSOKE ve IHLGM paylarında 12/12/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın