55 kilometreden tam isabet! Bir SİHA atışının çok daha fazlası

7 ay önce

Geçtiğimiz günlerde İHA-122 füzesi hedefini 55 kilometreden vurdu. Tehditlere karşı elini daha da güçlendiren Türkiye, dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu bir mühimmata kavuştu. ‘Havadan atılan balistik füze’ benzetmesi yapılan TRG füzeleri için gelecek yıl da farklı özelliklere sahip ürünlerin ortaya çıkması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutladığımız bu dönemde kamuoyunun çok sayıda müjde duyduğu ve duymaya devam edeceği sektörlerin belki de başında yerli/milli savunma sanayii geliyor. Bir yandan gözler Milli Muharip Uçak KAAN’ın ilk uçuşunu yapacağı güne kilitlenmişken diğer yandan sektörün imza attığı bazı ilkler de son derece kritik anlamlar taşıyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz gün ilk kez test atışı yapılan İHA 122 füzesi oldu.

DSÖ açıkladı: İsrail kontrol noktasında bekletilen hasta öldü Savunma sanayiinde millilik oranını artırdığınız sürece işin farklı bir yansıması daha oluyor…

Bu kabiliyetlerden biri de eldeki sistem ya da mühimmatı sahadan gelen ihtiyaçlara ya da günümüz harp sahasının getirdiği farklılıklara göre güncelleyebilmeniz. Türk savunma sanayiinin taşıyıcı kolonlarından biri olan ROKETSAN, bu alanda da son derece değerli işlere imza atıyor.

Karadan karaya atılan füzeleri havadan atılabilecek şekilde modifiye etmek bu kazanımlardan biri. Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez, TBMM kürsüsünde bayıldı Hatırlanacağı üzere daha önce yine ROKETSAN tarafından TRG-230 füzesi üzerinden İHA-230 Süpersonik Balistik Füzesi geliştirilmiş ve başarıyla test edilmişti. Bu füzenin seri üretimde olduğu ve ilgili kuvvetlere dağıtılacağı açıklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde AKINCI’dan ateşlenen İHA-122 füzesi de yine karadan atılan TRG-122 üzerinden geliştirilen bir güç. Dünyada çok az sayıda ülke bu kabiliyete sahip İlk test atışında 55 kilometrelik mesafeden hedefi başarılı bir şekilde vurabilen İHA-122 aslında sektörde ‘havadan atılan balistik füze’ olarak da adlandırılıyor. Dünyada bu kabiliyete sahip ülke sayısı oldukça az.

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre; En önemli muhtemel hedefleri arasında düşman hava savunma unsurları yer alıyor. Oldukça yüksek hıza sahip oldukları için düşman hava savunma sistemleri tarafından çok geç fark ediliyor. Zaten fark edildiği anda da iş işten geçmiş oluyor. Bugün şartlarında konuşursak İHA-230 ya da İHA-122’yi durdurabilecek hava savunma sisteminin çok az sayıda ülkede bulunduğu biliniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın