Borsa İstanbul’da haftaya tedbirle başlayan ve tedbiri kalkacak hisseler

7 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada 5 hissenin haftaya tedbirle başlayacağı duyuruldu. Bunun yanında hafta boyunca 21 hisseye uygulanan tedbirler kalkacak.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BSOKE, HEDEF ve VBTYZ payları bugün seans başından 03/01/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

BRMEN ve SELGD payları 04/12/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/01/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. 

İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Bu hafta tedbirleri son erecek hisseler

5 Aralık Salı günü; MRGYO, DITAS, ISBIR payları için uygulanan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri için son gün olacak.

6 Aralık Çarşamba günü: MARKA payı için uygulanan kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat, emir paketi ve internetten işlem yasağı tedbirleri sona erecek. AYES ve TDGYO için devreye alınan kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri; UFUK payı için kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat ve emir paketi; AVHOL için uygulanan kredili işlem yasağı, seans sonunda sona erecek.

7 Aralık Perşembe günü; LUKSK ve YBTAS payları için uygulanan kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri; KRGYO payı için kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri ve KLNMA için devreye alınan kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat, emir paketi ve internetten işlem yasağı tedbirleri sona erecek. 

8 Aralık Cuma günü; ACSEL payı için uygulanan kredili işlem yasağı ve brüt takas; MEKAG, PSDTC, IHYAY, TURGG payları için kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri; AVTUR payı için kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat ve emir paketi tedbirleri; OBASE, ARZUM, IHEVA payları için kredili işlem yasağı, seans sonunda sona erecek.

Yorumlar

Bir yanıt yazın