Tek kalemde 740 milyon dolarlık yatırım geldi

6 ay önce

Seçimlerin ardından devreye alınan yeni ekonomi programına yabancının güveni artıyor. Bunun göstergisi olan 740 milyon dolarlık ilk büyük yatırım ise OYAK ile TCC arasında ön mutabakatı sağlanan anlaşmayla geldi.

Yeni ekonomi programının uygulamaya girdiği 6’ncı ayında ilk büyük doğrudan yatırım geldi. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), çoğunluk hisselerine sahip olduğu çimento şirketlerinde; mevcut ortağı Tayvanlı Taiwan Cement Corporation’a (TCC)e önemli iki ayrı satış gerçekleştirdi. Portekiz merkezli Cimpor’daki yüzde 60’lık OYAK hissenin tamamını, yine bu şirkette yüzde 40 ortak olan Tayvanlı TCC’ye sattı. Satış, 800 milyon euro bedelle gerçekleşti. OYAK ayrıca OYAK Denizli Çimento’dan da Tayvanlı TCC’ye yüzde 20 hisse satışı yaptı. OYAK’tan yapılan açıklamada, tarafların 8 Aralık’a kadar söz konusu ön mutabakatlarını yansıtan nihai anlaşmaları imzalamalarının beklendiği belirtildi.

GÜVENİN GÖSTERGESİ

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, TCC ile varılan ön mutabakat sonucunda ülkeye yaklaşık 740 milyon dolar tutarında nakit kaynak sağlanacağını söyledi. Yenilenen işbirliğinin, yurtdışı piyasalarınca Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Erdem, ‘OYAK ve TCC arasında tesis edilen işbirliğinin, önümüzdeki dönemde ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlayacağını biliyoruz. ‘Doğru alana doğru yatırım’ stratejisi çerçevesinde yatırım portföyünü sürekli olarak gözden geçiren OYAK olarak ülkemizin geleceği ve ekonomisi için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz’ diye konuştu.

Erdem, TCC ile beraber dünyanın gündeminde olan elektrikli batarya ve enerji depolama konusunda Türkiye’de yatırım fırsatlarını da değerlendiklerini belirtti.

YENİ YATIRIM FIRSATLARI

Erdem, şunları kaydetti: ‘Yine ortaklaşa yürüttüğümüz ve OYAK Grup şirketlerinden İsdemir’in atıkları kullanılarak işlenecek karbon siyahı üretim tesisimizin yıllık 220 bin tonluk karbon siyahı üretimine ilişkin yatırımımız son hız devam ediyor. Ortak hedeflerimiz doğrultusunda attığımız kârlı ve kararlı adımlar, çevreci yatırım ve finansal sürdürülebilirlik stratejilerimize doğrudan katkı sağlayacaktır.’

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ YÜKSEK

TCC Yönetim Kurulu Başkanı Nelson Chang de 5 yıl önce OYAK’la yaptıkları ortaklıkla beraber uluslararası alanda yatırımlarının ivme kazandığını söyledi. Türkiye gibi yüksek stratejik öneme ve potansiyele sahip bir ülkede, OYAK’ın gücü ve vizyonerliği sayesinde beraberce inovatif ve sağlam adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Chang, ‘Türkiye’ye olan güvenimizden dolayı bu ortaklıktaki payımızı artırmaya karar verdik. Bunun yanı sıra karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik teknoloji ve sürdürülebilirlik yatırımlarımızla, TCC ve OYAK ortaklığının dünya çimento sektöründe karbon emisyonlarının azaltılması konusunda öncüdür’ diye konuştu.

İŞ ORTAKLIĞI 5 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

TCC ve OYAK, çimento alanında 2018’de başlayan ortaklığın hemen ardından stratejik iş planları devreye girdi. TCC’nin iştiraki olan ve dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi konumundaki Continental Carboun’un hakim şirketi Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. işbirliğiyle İskenderun’da karbon siyahı üretim tesisi kurma konusunda yatırım kararı alındı. Yatırımla dışa bağımlılıktan kurtulunması hedefleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın