TCMB’nin para politikası Türk lirası ve hisse piyasasını nasıl etkiler?

7 ay önce

Investing.com – İsviçre merkezli özel bankacılık şirketi Julius Baer Group’un analisti Eirini Tsekeridou, TCMB’nin mevcut politikasının piyasa üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendirerek bankanın hisse piyasası ve Türk lirası için yorumunu paylaştı.

TCMB, bu hafta politika faizini 500 baz puan artırarak beklentileri aşan düzeyde %40’a yükseltti. Türk lirası, faiz artışının ardından dolar karşısında kısa süreli bir kazanç elde etse de dolar/TL paritesi bu etkinin ardından yeniden ılımlı yükseliş kanalına geri döndü ve günün ilk saatlerinde 28.92’ye ulaşarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Julius Baer Group analisti Eirini Tsekeridou ise TL’de değer kaybının devam etmesini beklediklerini iletti.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının iyileşme işaretleri göstermeye başladığı ve enflasyonun aylık değişiminde düşüş olduğu belirtildi. Ayrıca, dış finansman koşulları ve artan döviz rezervleri ile TL cinsinden varlıklara olan yüksek talebin döviz kurunu istikrarlı tuttuğu üzerinde duruldu.

Bununla birlikte TCMB, iç talebin güçlü kalması, hizmet enflasyonundaki yapışkanlı ve jeopolitik riskin artışına bağlı olarak Ekim ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde geldiğini kabul etti. Ancak Merkez Bankası, mevcut sıkılaştırıcı para politikasının orta vadeli enflasyon hedefi olan %5’e düşüş yolunda gereken seviyeye yakın olduğunu düşünüyor. Bu açıklama, piyasa genelinde parasal sıkılaşmanın hızının yavaşlayacağı ve faiz artış döngüsünde sona gelindiğinde dair bir kanı oluşturdu.

Eirini Tsekeridou, Para Politikası Kurulu’nun mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi kademeli olarak daha da basitleştireceğini ve iyileştireceğini yinelemesinin TL’de görülen ilk değer kazancının ardından zayıflamayı getirdiğinden bahsetti.

Borsa İstanbul’da faiz artışına ilk tepki ise düşüş yönlü olarak gerçekleşirken endeks, haftanın son işlem gününde gelen kısmi toparlanmayla yeniden 8.000 puan bandına adım atma gayretinde. Tsekeridou, Türk hisse senedi yatırımcılarının ana odak noktasının hükümet tarafından son aşamaya getirilen Türk şirketleri için enflasyon muhasebesine geçiş sürecinde olduğunu düşünüyor. 

Yeni muhasebe standardının vergi ödemeleri ve temettüler üzerinde önemli bir etkisi olacağı üzerinde duran analist, en önem etkinin ise Türk şirketlerinin kazanç tablosunu ve hisse senedi değerleme ölçütlerini düşürmesi olacağını düşünüyor.

Bu bağlamda Eirini Tsekeridou, Julius Baer’in Türk devlet tahvilleri için “spekülatif” notunu ve Türk hisse senetleri için ise “yatırım azaltma” notunu koruduğunu aktarırken Türk lirasında değer kaybının devam edeceğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın