Türkiye’ye 2 yeni araç markası geliyor

7 ay önce

GRS Automobility Türkiye’ye  Çin’li ve  Hollanda’lı 2 ayrı araç markası getirecek. Çin’li Neta markası yeni bir SUV ile pazara girmeye hazırlanırken Hollanda’lı Carver da 2 kişilik özel bir mobilite aracıyla Türkiye’de yollara çıkacak.   Yaklaşık 100 yıllık  geçmişe sahip Gürses Grup, mobilite kavramını değiştirecek adımlarla Türkiye otomotiv pazarına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Grubun çatısında  yer alan mobilite şirketi GRS Automobility, ilk etapta yepyeni iki farklı markayla pazara girecek,2024 yılında Avrupa pazarına giriş yapmayı hedefleyen, Çin’in en büyük otomobil markalarından Hozon Neta, GRS Automobility çatısı altında temsil edilecek. Avrupa’da ilk Türkiye’de satılacak İlk olarak yüzde yüz elektrikli kompakt SUV modeli Neta U ile Avrupa’dan önce Türkiye yollarıyla buluşuyor. 9 bin kişilik istihdama, küresel standartların üzerinde AR-GE tesislerine, 200’den fazla patente sahip olan ve yıllık 150 bin adet elektrikli araç satışıyla globalde ilk 10’da yer alan Neta’nın yanı sıra GRS Automobility’nin  diğer yenilikçi markası Hollandalı Carver olacak.

Aralık ayında satışa çıkacak Neta ve Carver’a ilişkin görüş ve hedeflerini paylaşan GRS Automobility Genel Müdürü Vedat Uygun, “Mobilite kavramını uçtan uca yenilikçi çözümlerle yeniden ele almayı, ülkemiz otomotiv pazarını geliştirerek daha dinamik bir hale getirmeyi, bu sayede katma değer sağlamayı ve dönüştürmeyi hedefliyoruz. Hozon Neta ve Carver markaları oluşturacağımız değer zincirindeki yeni iki halka olacak. Pazara giriş yapan birçok yeni markanın aksine satış adetlerinden ziyade kullanıcıların sevdiği markaları temsil etme motivasyonu üzerinde duruyoruz. 

2030 yılında Türkiye’deki mobilite şirketleri arasında ilk 3’te yer almak vizyonumuzun genel çerçevesini oluşturuyor” dedi. Neta U 420 km menzilli Neta, ilk etapta kompakt SUV modeli olan ve tamamen yeni bir elektrikli araç platformu üzerinde inşa edilen Neta U modeliyle Türkiye’de aralık ayında yollara çıkacak. Hiper sedan, safkan coupe ve B segmenti SUV modeli de yolda Kompakt SUV modeli Neta U, Dünya’nın en iyi batarya üreticilerinden CATL batarya ile şehir içi 420 kilometre sürüş menzili (WLTP) sunarken, 30 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80’e hızlı şarj özelliğiyle öne çıkıyor. V2L fonksiyonu sayesinde tıpkı bir jeneratör gibi enerji kaynağı haline dönüşerek kamp, doğal afet gibi durumlarda farklı elektronik cihazları şarj edebilen dinamik SUV’da, tek pedal sürüş modu, yüksek konfor ve teknoloji donanımları, her biri 8 inç olan iki ayrı dokunmatik ekran, kaliteli materyallerle bezenmiş iç mekân öne çıkıyor. Neta U’nun C-NCAP testlerinden 5 yıldız aldığı açıklanıyor.

Neta U’nun ardından gelecek Neta GT ise 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,7 saniyede çıkabilen safkan bir elektrikli coupe olarak 2024 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak. Yine aynı dönemde satışa çıkması beklenen Neta AYA ise küçük ailelerin gündelik hayatını kolaylaştıracak B segmenti bir SUV olarak konumlandırılıyor. L4+ otonom sürüş desteği, fütüristik tasarım öğeleri, 21 hoparlörlü ses sistemi gibi birçok özellikle donatılan hiper sedan modeli Neta S ise 2025 yılında ürün gamına dahil olacak.

Yeni nesil yol arkadaşı Kayak sporundaki “carving” kelimesinden ilham alarak Hollanda’da 1994 yılında serüvenine başlayan Carver markası da GRS Automobility’nin önümüzdeki ay itibarıyla Türkiye’de satışa sunmaya başlayacağı bir diğer marka olarak öne çıkıyor. Şehir içi yolculukları pratik hale getiren Carver, kompakt boyutları ve 1+1 oturma düzeniyle eğlenceli, akıllı ve ekonomik seyahat çözümleri sunuyor. Carver’ı rakiplerinden ayıran en büyük unsur ise Dynamic Vehicle Control sistemi sayesinde Tıpkı motosikletlerde olduğu gibi virajlarda belli bir açıda yana yatabilmesi ve böylelikle çok daha güvenli ve stabil bir sürüş deneyimi sağlaması oluyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın