Gabar Dağı’nda yeni petrol müjdesi

6 ay önce

Gabar Dağı’nda petrol fışkırmaya devam ediyor. 2024 sonuna kadar Gabar’daki sahalardan günlük 100 bin varil petrol üretimine ulaşılması hedefleniyor. İşte detaylar…

Şırnak Gabar Dağı’nda üretim yapılan kuyu sayısı 19’a çıktı. Yıl sonunda kuyu sayısının 29’a, günlük üretimin de 35 bin varile çıkarılması planlanıyor. 2024’te ise 100 kuyu açılacak, 100 bin varil üretim olacak.

Enerjide tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye denizde doğalgaz, karada da yerli petrolünü çıkarmaya devam ediyor. 2024 sonuna kadar Gabar’daki sahalardan günlük 100 bin varil petrol üretimine ulaşılması hedefleniyor.

29 KUYUYA ÇIKACAK

Karadeniz doğalgazını ekonomiye kazandıran Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bir yandan da çalışmalarını yoğunlaştırdığı Şırnak’ta petrol üretimine kesintisiz devam ediyor. Edinilen bilgilere göre; terörden arındırılan ve petrol çıkarılmaya başlanan Gabar Dağı bölgesinde şu anda üretim yapılan kuyu sayısı 19’a çıktı.

Sabah’ın haberine göre, Bu kuyularla Gabar’daki petrol üretimi de günlük yaklaşık 25 bin varile yükseldi. Sondaj planlarını hazırlayan TPAO’nun Şırnak’ta yılbaşına kadar 10 kuyuyu daha üretim için devreye alacağı öğrenildi. Böylece, 2023 sonunda Şırnak’ta üretim yapılan kuyu sayısının 29’a çıkarılması, günlük üretimin de 35 bin varile çıkarılması planlanıyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın