BIST şirketlerinden güncel haberler

8 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Otto Holding A.Ş. (OTTO)

Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören Otto Holding A.Ş.’nin Kotasyon Yönergesi’nin 8/1-c maddesi koşulunu sağlayamaması nedeniyle paylarının Yakın İzleme Pazarı’nda işlem görmeye devam etmesine karar verildi.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER)

Kocaer Çelik, 2022 yurt dışı satışlarının %53’ünü gerçekleştirdiği Amerika Kıtası’ndan ağırlıklı enerji sektörüne yönelik ürünler olmak üzere toplam 24.883.267dolar tutarında yeni sipariş aldı.

Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS)

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS)

Doğuş Otomotiv, Wielton S.A. ile “Wielton” marka “yarı römork ürünleri”nin Türkiye’deki satış ve servis hizmetleri için distribütörlük sözleşmesi imzaladı.

Arsan Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ARSAN)

Arsan Tekstil, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremi sonucunda hasar gören tesislerinde ve bağlı ortağı Arsan Dokuma Boya Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’de oluşan hasarlar ve kâr kaybı ile ilgili poliçede belirtilen miktarlar konusunda Anadolu Anonim Türk Sigorta A.Ş. ile mutabakata vardı. Buna göre şirkete 318.441.716,52 TL ödeme yapılırken toplamda 665.652.321,58 TL ödeme alındı.

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şti. (ANSGR)

Anadolu Sigorta , Ocak – Ekim döneminde prim üretiminin %80,9 artışla 31,9 milyar TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Ray Sigorta A.Ş. (RAYSG)

Ray sigorta, 2023 yılı Ocak – Ekim aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş tahmini prim üretimi 9.015.031.512,96 TL oldu. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %132,73 oranında artış meydana geldi.

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)

Sabancı Holding, Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. üzerinden %100 oranında hissedar olduğu Sabanci Renewables Inc.’nin 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenen 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımı ile ilgili tüm finansman işlemlerinin Tax Equity Investor (vergi avantajlı sermaye yatırımcısı) ile imzalanan sözleşmeler ile tamamlandığını duyurdu.

Sözleşmelerin imzalanması ile birlikte projenin finansmanında Sabancı Renewables Inc. tarafından karşılanan sermaye oranı yaklaşık %30; kredi ve Tax Equity Investor tarafından karşılanan yabancı kaynak oranı ise yaklaşık %70 seviyesinde gerçekleşti.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.

Agrotech halka arzı bugün başlayacak olup şirket, 17 Kasım tarihine kadar 3 gün boyunca talep toplayacak.

Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş.

Ekos Teknoloji halka arzı bugün başlayacak ve şirket 16 Kasım tarihine kadar 2 gün süreyle talep toplayacak.

Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Sanayi ve Ticaret A.Ş (BRLSM)

Birleşim Mühendislik, bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji ile Dünya Göz Hastanesi arasında 9.199 kWe/11.797 kWp kapasitesinde anahtar teslimli GES kurulumu için 7,5 milyon dolarlık nihai sözleşmenin imzalandığını bildirdi.

Cw Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (CWENE)

Cw Enerji, CW Energy USA ünvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EYGYO)

EYGYO, İstanbul Ümraniye’deki Narlı Bahçe Evleri konut projesinin inşaatının tamamlanarak çalışmalarında son aşamaya gelindiğini açıkladı.

Migros Ticaret A.Ş. (MGROS)

Migros, 2 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ye başvuru yapıldığını bildirdi.

Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK)

Mia Teknoloji, Türkmenistan genelinde kullanılması amacıyla şirket bağlı ortaklığı Tripy Mobility Teknoloji tarafından ilk etapta 100 adet elektrikli bisikletin satışına yönelik Niyet Mektubu imzalandı. Şirket, ayrıca halka arzdan elde edilen fonun 5,9 milyon TL’sinin reorganizasyon, satış ve kârlılık artışı odaklı süreçlerin artırılmasında, 13,9 milyon TL’sinin banka borç kapamalarında, 1,4 milyon TL’sinin ofis satın alımında, 34,0 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığını açıkladı.

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. (TRILC)

Türk İlaç, DMO tarafından açılan Tıbbi Beşeri İlaç alım ihalesinin Daidol markası ile 26,3 milyon TL tutarla şirket uhdesinde kaldığını bildirdi.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IHGZT, KLMSN,KRSTL ve MARBL payları 15/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

SANEL payları 15/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

ENSRI payları 15/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek.

Yorumlar

Bir yanıt yazın