ABD’nin büyümesi başına bela oldu! BofA: Borçlar zirve yapacak

7 ay önce

ABD’nin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanı Ocak ayında aşıldı ve daha sonra 2025 yılına kadar tamamen iptal edildi.

Bank of America, ABD’nin ulusal borcunun önümüzdeki on yılda 20 trilyon dolar artabileceğini söyledi. Bank of America (BofA), Salı günü Kongre Bütçe Ofisi’nden alınan verilere dayanarak yayımladığı bir notta, mevcut ödenmemiş kamu borcu yaklaşık 33,6 trilyon dolar tutarında, ancak bu büyüme hızıyla ve 2020’lerdeki mali fazlalık nedeniyle önümüzdeki 10 yıl boyunca günlük 5,2 milyar dolar artmasının beklendiğini açıkladı. Bu durumda 2033 yılına kadar bu rakamın 54 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Fed faiz indirimine ne zaman başlayacak BoA’ya göre borçlarda daha fazla artışa yol açan faktörlerden biri, bu yıl 320 milyar dolar artarak 1,7 trilyon dolara yükselen federal bütçe açığındaki keskin artış. Banka, bunun Hazine Bakanlığı’nı trilyonlarca dolar değerinde taze tahvil satmaya zorladığını belirtti. Banka, artan tahvil getirilerinin yol açtığı yıllık faiz ödemelerindeki artışın aynı zamanda federal bütçe üzerinde baskı yarattığını ve bütçe açıklarını genişlettiğini belirtti.

ABD’NİN BORCU 4 ÜLKENİN BÜYÜMESİNDEN FAZLA Bank of America yatırım stratejisti Michael Hartnett tahminde ABD’nin kamu borcu… Çin, Japonya, Almanya ve Hindistan’ın toplam GSYİH’sından daha fazla dedi. Ancak kendisi, borçlanmanın ekonomik büyümeyi hızlandıracak ve para dolaşımını hızlandıracak bir araç olarak görülmesi nedeniyle Washington’un federal açık kontrol altına alınsa bile kredi almayı bırakma ihtimalinin düşük olduğu konusunda da uyardı. Fed Başkanı Powell protesto edildi: İşte tansiyonu yüksek konuşmanın detayları Hartnett, Muhtemelen merkez bankaları önümüzdeki yıllarda hükümetleri parasal genişleme ve getiri eğrisi kontrolü yoluyla kurtarabilir diye ekledi.

2025’E KADAR ERTELENDİ ABD, yasal olarak 31,4 trilyon dolar olarak belirlenen borç tavanını Ocak 2023’te aştı. ABD Hazinesi’nin yakın ve ekonomik açıdan felaket niteliğinde bir temerrüde düşeceğine dair aylarca süren uyarıların ardından Başkan Joe Biden, Haziran ayında, bu limitin Ocak 2025’e kadar kaldırdı. Bu, hükümetin gelecek yıl boyunca sınırsız borçlanmaya devam etmesine etkili bir şekilde olanak sağladı. Borç, tasarının onaylanmasından iki hafta sonra 32 trilyon dolara yükseldi ve o zamandan beri birikmeye devam ediyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın