Aksa Enerji, Özbekistanda yeni doğalgaz santrali kuracak

6 ay önce

Aksa Enerji, Özbekistanda yeni doğalgaz santrali kuracak

Aksa Enerji Üretim AŞnin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasına göre, 9 Kasım 2023te, Aksa Enerji Üretim AŞ, Özbekistan Enerji Bakanlığına bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) ile Özbekistanın Talimercan şehrinde 430 megavat kurulu güçte bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzaladı.

Bu kapsamda şirket, Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 megavat kurulu güçle geçen yılın ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirdiği Özbekistandaki kurulu gücünü Talimercana kurulacak yeni santralle 1,170 megavat seviyesine yükseltecek.

Santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgaz, Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek elektrik satış fiyatı 25 yıllık ABD doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlendi.

Talimercan DoğalGaz Kombine Çevrim Santralinin inşaatı gerekli yer tahsislerinden sonra başlayacak. İnşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınması hedefleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın