Ripple bir ülkenin daha dijital para projesine dahil oluyor

8 ay önce

Investing.com – Gürcistan Merkez Bankası, ülkenin ulusal para birimi larinin dijital formatının geliştirilmesine yönelik başlatılacak pilot uygulamada Ripple’ı teknoloji ortağı olarak seçti. 

Gürcistan ile Blockchain şirketi arasındaki iş birliği kapsamında dijital larinin pilot çalışmaları, Ripple’ın CBDC platformu üzerinde gerçekleşecek. CBDC platformunda dijital paranın ağırlıklı olarak kamu ve iş sektöründeki kulanım durumu ve faydaları test edilecek.

Ripple, bu yıl Mayıs ayında CBDC platformunu hizmete sunduğunu açıklamıştı. Bu platform, ülkelerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etmelerine ve bu varlıkların kullanım durumlarını test etmelerine olanak tanıyor. Ripple, platform aracılığıyla Blockchain sektöründeki tecrübesini ülkelere ve finans kuruluşlarına sunarken taraflara CBDC aşamasındaki karmaşık süreçler hakkında rehberlik hizmeti veriyor. Ripple’ın CBDC platformu XRP Ledger ağı üzerinde geliştirilirken Bhutan, Karadağ, Hong Kong, Karadağ ve Kolombiya, bu platformu kullanmak için şirket ile anlaşma yapan diğer ülkeler oldu. Ripple tarafından yapılan açıklamada ise CBDC faaliyetleri konusunda 20’den fazla ülke ile görüşmelerin devam ettiği aktarıldı. 

XRP, Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi’nden onay aldı

Ripple ile ilgili diğer önemli bir gelişme ise şirketin Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (DFSA) tarafından XRP’nin Dubai Uluslararası Finans Merkezi’ndeki (DIFC) yerel sanal varlık hizmetleri tarafından kullanılmasının onaylanması oldu.

Buna göre Dubai Uluslararası Finans Merkezi’ndeki lisanslı kripto şirketleri, XRP’yi onaylı sanal varlık olarak kullanabilecek. Böylece XRP, DFSA’in daha önce onayladığı Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in arasına katıldı.

Küresel bazda genişlemelerini sürdüren Ripple, son zamanlarda ABD’de de SEC ile davasında önemli bir avantaj elde etti. Kripto piyasasının yakından takip ettiği menkul kıymet davasında önemli bir kazanım elde eden Ripple, mahkemenin son olarak düzenleyicinin temyiz talebini reddetmesiyle moral buldu.

Son olumlu gelişmeler XRP’ye olan talebi artırmaya devam ediyor. Öyle ki Blockchain verileri XRP’nin büyük yatırımcı sayısında rekor seviyelere ulaştığını gösterdi. Bununla birlikte Ripple tokeni, Ekim ayında %16 değer kazandıktan sonra Kasım’ın ilk günlerinde 0,6 dolar seviyesinde yatay hareket ediyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın