Bitcoin’in Trendine Devam Edebilmesi İçin Önemli Seviyeler

8 ay önce

Bitcoin, bu hafta Fed’in faizi bir kez daha sabit bırakmasından ve ardından bankanın para politikası hakkında daha sakin mesajların verilmesiyle birlikte yükselişe geçtikten sonra uzun vadeli görünümünde önemli bir direnç seviyesini test etti. 

Fed kararı sonrası risk iştahının arttığı görülürken Bitcoin, dün Asya işlem saatlerinde yükselişine devam ederek 35.900 dolara kadar hızlı bir yükseliş kaydetti. Haftalık grafikte takip ettiğimiz görünümde bu fiyat, zirve ve dip seviyelere göre Fib 0,382 değerine denk gelirken yukarı trendin hızlanması için aşılması gereken bir engel olarak kalmaya devam ediyor. Ancak Bitcoin, hızlı yükselişin ardından dün 35.900 dolardan gelen kâr satışlarıyla Fed kazanımlarını geri vermiş oldu. 

Haftanın son işlem gününde gündem ABD Tarım Dışı İstihdam verisi olurken kısa vadeli kazanımlarını geri veren Bitcoin’in Ekim son haftasından bu yana sürdürdüğü yatay bandın alt çizgisine doğru yöneldiği görülüyor.

Bu yatay bandın sınırları aynı zamanda günlük grafikte görüleceği üzere Temmuz – Eylül geri çekilmesine göre Fibonacci genişleme seviyelerine denk geliyor. Henüz bu bölgeden çıkış yapamayan kripto para Fib 1,414 – Fib 1,618 değerleri arasında dalgalanmaya devam ederken ortalama 34.000 – 34.300 dolar bölgesi, güncel destek hattı olarak takip edilmeye devam edilecek.

34.000 doların altında günlük kapanışların gerçekleşmesi satış baskısını artıracak bir etken olarak Bitcoin’in 33.100 dolar seviyesinde bir ara destek sonrası 2023 yükselen kanalının orta çizgisine kadar gerilemesine yol açabilir. Bu da kripto paranın 32.000 dolar seviyesine kadar gevşeyebileceği anlamına geliyor.

Olası bir geri çekilmenin tetikleyicisi, istihdamda beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri olabilir. Bu durumda ekonomideki canlılığa bağlı olarak Fed’in finansman maliyetini artırıcı yönde Aralık’ta bir faiz artışı kararı alabileceği spekülasyonlarını hızlandıracaktır. Bu da yatırımcıların riskli varlıklardan kaçarak tahvil gibi düşük riskli varlıklara yönelimini hızlandırabilir ve Bitcoin’de bir düzeltmeyi tetikleyebilir. 

Bu hafta piyasalar odağını jeopolitik riskten ekonomik verilere kaydırırken ABD’de açıklanan diğer önemli veriler arasında Tarım Dışı İstihdam için öncü bir gösterge olan özel sektör istihdamı vardı. Bu verinin PMI verileriyle birlikte beklentilerin altında kalması da riskli varlıklarda olumlu fiyatlamayı destekledi.

Güncel durumda ise bugün satıcı ağılıklı işlemlerle devam eden BTC’nin istihdam verisi öncesi geri çekilmeye başladığını görüyoruz. Verinin ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği’ne paralel şekilde gelmesi, şu an destek bölgesini test eden Bitcoin’de hızlı bir geri dönüşü destekleyebilir.

Bu durumda 35.300 dolara doğru bir yükseliş görülebilecekken kısa vadede önemli bir direnç alanı olarak kalmaya devam eden 35.000 dolar bandının aşılması durumunda uzun vadeli direnç 36.500 dolar radara girmiş olacak. Bu fiyatın üzerinde haftalık kapanışın ise 42.000 – 48.000 dolar aralığında bir fiyatlamanın kapısını açması muhtemel. Geçmiş verilere bakıldığında uzun vadeli düşüş aşamasında 2022 yılında ilk dikkate değer tepkinin 36.500 – 48.000 dolar aralığında geldiğini görebiliriz. Kısa vadeli dirençlerin geçilmesine göre önümüzdeki 3 aylık periyotta da bu bölgede dalgalı fiyat hareketleri görebiliriz. 

Özetleyecek olursak; Bitcoin, önümüzdeki günlerde yükseliş trendindeki yavaşlamaya bağlı olarak yükselen kanalın orta bandı 32.500 – 33.000 dolar aralığına doğru bir düzeltme gerçekleştirebilir. Bu bölgede alıcıların yeniden yoğunlaşması durumunda trendin güçlenerek devam edebileceğini ve 36.500 dolarda yeni yıllık zirve oluşabileceğini görebiliriz. Ancak hafta kapanışı kısa vadeli direnç fiyatı 35.300 dolar üzerinde gerçekleşirse kripto paranın düzeltme yapmadan yoluna devam etme ihtimali artacaktır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın