Petrolde sert düşüş

8 ay önce

Petrolde sert düşüş

ABD ham petrolü, Pazartesi günü yaklaşık yüzde 4 kayıpla 7 Ekimden bu yana elde ettiği tüm kazanımları silmesinin ardından 82 doların üzerinde sabit kaldı. Küresel gösterge Brent 88 doların altındaydı. Başbakan Binyamin Netanyahu ateşkes olasılığını ihtimal vermese de, Gazzenin karadan işgali henüz ham petrol arzını riske atabilecek daha geniş bir bölgesel çatışmayı tetiklemedi.

Ham petrol, fiyatların savaş nedeniyle sarsılması ve karışık talep göstergeleri ile çalkantılı bir ayı tamamlıyor. Çatışmanın tetiklediği risk priminin azalması ve küresel yavaşlama endişelerinin yeniden öne çıkmasıyla birlikte hem ABD ham petrolü hem de Brent Ekim ayındaki düşüşlerini sınırlama yolunda ilerliyor. Asyadan gelen veriler, Çindeki üretimin yeniden daralmaya başlamasıyla birlikte riskleri vurguladı.

IG Asia Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “çatışmanın hâlâ kontrol altına alınabileceğine dair beklentiler” bulunduğunu ve bunun da savaş riski primini sınırlayabileceğini söyledi. Kendisi, Çin verilerinin ekonomik koşullara yönelik aşağı yönlü riskleri ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın