Dünyanın en değerli çip şirketi Nvidiada Çin riski

7 ay önce

Dünyanın en değerli çip şirketi Nvidiada Çin riski

ABDnin yeni ihracat kontrolleri çip devi Nvidiayı Çine önümüzdeki yıl vereceği milyarlarca dolarlık gelişmiş çip siparişlerini iptal etmeye zorlayabilir.

Wall Street Journalın haberine göre şirket, bu yıl için Çine gelişmiş yapay zeka çiplerinin siparişlerini teslim etmeyi çoktan bitirmişti ve Kasım ayı ortasında yürürlüğe girmesi planlanan yeni kurallardan önce bazı 2024 siparişlerini önceden teslim etmeye çalışıyordu.

Bunun üzerine ABD hükümeti geçen hafta Nvidiaya gönderdiği bir mektupla, Çinin de aralarında bulunduğu ülkelere üst düzey çip satışına getirilen yeni ihracat kısıtlamalarının derhal yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Alibaba Group, TikTokun sahibi ByteDance ve Baidu gibi Çinin en büyük yapay zeka ve bulut bilişim şirketlerinin önümüzdeki yıl teslim edilmek üzere büyük siparişler verdiği belirtildi.

Habere göre, büyük Çinli şirketlerin 2024 yılı için verdikleri siparişler 5 milyar doların üzerinde.

Nvidiadan bir sözcü WSJye yaptığı açıklamada, şirketin kurallardan etkilenen çipleri kullanan gelişmiş yapay zeka bilgi işlem sistemlerini ABDdeki ve başka yerlerdeki müşterilere tahsis etmek için çalıştığını ve ek tedarik planladığını söyledi. Sözcü, “Bu yeni ihracat kontrollerinin yakın vadede anlamlı bir etkisi olmayacak” dedi.ABD sınırlama kararı almıştı

ABD Ticaret Bakanlığından Ekim ayı ortalarında yapılan açıklamada, geçen yıl yapay zeka çip ihracatına yönelik kısıtlamalar sonrasında ortaya çıkan boşlukları kapatmaya yönelik yeni kurallar getirileceği bildirilmişti.

Daha önceki kısıtlamaların ABDdeki yapay zeka firmalarının tercih ettiği işlemci olan Nvidia H100ün satışını yasakladığı hatırlatılan açıklamada, Çinli şirketlerin bunun yerine H800 veya A800 adı verilen, ABD kısıtlamalarından etkilenmeyen biraz yavaşlatılmış sürümü satın alabildiklerine işaret edilmişti.

Açıklamada yeni kuralların, çiplerin diğer sürümlerini de kısıtlayacağı aktarılırken Nvidianın dışında Intel, Advanced Micro Devices (AMD) gibi yarı iletken ticareti yapan şirketlerin Çine ihracatının da bundan etkileneceği vurgulanmıştı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın