Birleşik Krallık, kripto varlık düzenlemelerinde son aşamaya geldi

8 ay önce

Investing.com – Birleşik Krallık Hükümeti, kripto varlık düzenlemelerine yönelik son planını açıkladı.

Kripto varlıkların ülkede nasıl ele alınacağına dair hazırlanan nihai planda Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) geniş çaplı olarak yetkilendirileceği görüldü. Hükümet, ayrıca merkezi İngiltere’de olsun ya da olmasın bireysel tüketicilere hizmet veren tüm işletmelerin yasa kapsamında olacağını vurguladı. Kripto düzenlemeleri ile ilgili yol haritasında ilk aşamanın 2024 yılında hayata geçirileceği belirtilirken itibari para destekli sabit kripto varlıkların düzenleme kapsamına alınmasına öncelik verilecek. 

Kripto varlıkların düzenlenmesinde geniş bir yetki alanına sahip olacak FCA’ın kripto borsaları da dahil olmak üzere sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri lisansa tabi tutacak. Birleşik Krallık’ta kripto alanında faaliyet göstermek isteyen şirketlerin gereksinimleri yerine getirmesi beklenirken kripto borsalarının ticarete sunacağı kripto paraları listelemeden önce kamuoyuna bilgilendirme yapması gerekecek. 

Diğer yandan daha çok merkezi işletmeleri içeren düzenleme girişiminin henüz merkezsiz finans (DeFi) sektörünü içermediği görüldü. Buna gerekçe olarak ise Birleşik Krallık Hükümetinin DeFi sektörünü düzenlemek için uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyduğu belirtildi. Kripto sektörü için hayata geçirilmesi planlanan kurallar için yeni bir yasa oluşturulmayacak olup yeni kurallar mevcut Birleşik Krallık yasaları kapsamına dahil edilecek. 

İngiltere’de düzenlemelere ilişkin bir önceki gelişmede yasa koyucular, güvenlik güçlerinin yasadışı faaliyetlerde kullanılan kripto varlıkları dondurmasına izin veren bir yasa tasarısını onaylaması vardı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın