Borsa İstanbul’da 4 hisse güne tedbirle başladı

8 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından KAP’a yapılan açıklamalarda 4 hissenin haftanın son işlem gününe tedbirle başlayacağı duyuruldu.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AGYO) ve Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş. (CELHA) paylarına bugün seans başından itibaren 24 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

AGYO payında 20 Ekim tarihinden bu yana volatilite artışı görülürken hisse, 4 işlem gününde %40 değer artışıyla 10,6 TL’ye ulaştı. CELHA payında son günlerde volatilite aşağı yönlü seyrederken geçen haftadan bu yana %20’yi bulan fiyat dalgalanması gerçekleştirdi.

Meka Beton Santralleri Imalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEKAG) payında bugünden 24 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

12 Ekim tarihinde işlemlere başlayan MEKAG payı, tavan serisini 10. işlem gününe taşıyarak değer artışını %183’e taşıdı.

Marka Yatırım Holding A.Ş. (MARKA) payları 24 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar bir ay süreyle tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri de tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

MARKA payı, 14 Ekim’den bu yana tavan fiyatına ulaşan işlemlerde yüksek bir volatilite sergilerken 9 işlem gününde %107 yükselişle 23,28 TL’ye ulaştı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın