JPMorgan’ın dijital varlığı günlük 1 milyar dolarlık işlem hacmi eşiğini aştı

8 ay önce

Investing.com – JPMorgan’ın dijital varlığı JPM Coin’in günlük 1 milyar dolarlık işlem hacmiyle önemli bir dönüm noktasına ulaştığı bildirildi. 

JPMorgan Küresel Ödemeler Başkanı Takis Georgakopoulos, JPM Coin’in kullanım alanını genişletme planlarından bahsetti. Günlük işlemlerin önemli bir kısmının ABD cinsinden olduğunu söyleyen Georgakopoulos, önümüzdeki dönemlerde diğer para cinsinden işlemlere doğru bir genişleme planları olduğunu söyledi.

JPMorgan’ın ticari müşterileri, JPM Coin ile banka içinde özel Blockchain ağını kullanarak dolar ve euro cinsinden ödeme ve transfer işlemlerini anında ve çok daha düşük maliyetli gerçekleştirebiliyor. Diğer yandan küresel bankacılık devinin günlük işlem hacminin 10 trilyon dolar civarında olduğu düşünüldüğünde Blockchain ağı üzerinden taşınan fonun miktarının oldukça düşük kaldığı söylenebilir. Ancak sistemin henüz ilk aşamasında olması ve işlemlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi gelecekte JPM Coin kullanılarak oluşturulan işlem hacminin çok daha yüksek rakamlara çıkmasına ışık tutuyor.

Blockchain ile ilgili önemli yatırımlarıyla bilinen JPMorgan, bu alanda küresel bankacılık sisteminde öncü bir göreve sahip. Bankanın ayrıca JPM Coin haricinde Blockchain üzerinden yürüttüğü bir repo uygulaması bulunuyor. Şirket, bu uygulama ile dijital mevduat tokeni üzerinden uluslararası varlık yerleşimlerini hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor.

Takis Georgakopoulos, dijital varlık tokenlerini geliştirilmesi gereken bir sonraki aşama olarak tanımladı ve bu uygulamanın bireysel müşteriler için kullanılabilecek bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını söyledi.

JPMorgan’ın bu çalışmaları kripto paralar sayesinde finans sektörüne entegre edilen Blockchain teknolojisinin faydalarının her geçen gün daha çok verimli hale geldiğini gösteriyor. Bununla birlikte birçok geleneksel finans şirketi, fon transferleri konusunda ve yatırım varlıklarını tokenize ederek Blockchain teknolojisinden verimli şekilde yararlanmanın yollarını arıyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın