Altcoin Piyasasında İşlem Hacmi Yükselen SOL, XRP, LINK ve DOGE’de Son Durum

8 ay önce

Kripto para piyasalarında son günlerde jeopolitik risklere bağlı olarak düşen risk iştahı endüstriye yönelik iç dinamiklerle yeniden yükselişe geçti. 

Ekim ayına satıcı ağırlık başlayan kripto paralar, ayın ikinci yarısında yüksek bir talep dalgasıyla yönünü hızla yukarı çevirdi. Bitcoin önderliğinde başlayan yükseliş altcoin piyasasında bazı kripto varlıkların öne çıkmasıyla devam ediyor. Haziran ayındaki ivmeye benzer şekilde yükselişin temelinde bir kez daha Bitcoin ETF gelişmesi yatıyor. Bitcoin ETF’ın ETF ürünüyle ilgili aldığı aksiyonlar, piyasada ses getirirken Bitcoin’e yönelik talep artışı kripto parayı 35.000 dolar seviyesine kadar taşıdı.

Bitcoin’de yükseliş 35.000 dolar sınırında yavaşlama eğilimi gösterse de kripto para 34.000 dolar bandında direnç kalmaya devam ediyor. Diğer yandan son bir haftada %20’yi aşan önemli bir artış kaydeden Bitcoin’de dünden bu yan oluşan yatay seyir bazı altcoin’lerin de önünü açıyor gibi.

Son 24 saatlik işlem hacimlerine göre altcoin piyasasında Ethereum’un ardından en yüksek işlem hacmine sahip kripto varlıklar; SOL, XRP, LINK ve DOGE olarak sıralanıyor.

Solana, son aylarda özellikle kurumsal yatırımcılar tarafından talep gören bir altcoin olarak istikrarlı yükselişini sürdürüyor. CoinShares verilerine göre Solana’ya dayalı yatırım fonlarında talep artışı dikkat çekerken bu alandaki en büyük rakibi Ethereum’a ilginin ciddi şekilde azaldığı görülüyor.

Bu hareketlilik, Solana fiyatına da etki ederken kripto paranın Eylül ayında 17 dolar bölgesinde son kısa vadeli düşüş trendini sonlandırmaya başladığını gördük. Ekim ayı başında ise gerçekleşen sıçrama düşen kanalın yukarı yönlü kırılımını sağladı ve Solana, kısa süreli bir geri testin ardından 21 dolarda bulduğu destekle son iki haftada dik ivmeli yükseliş gerçekleştirdi. 

Son yükseliş ivmesinde SOL’un 3 aylık EMA değeri üzerinde kalması önemli bir göstergeydi. Bu hafta 33 dolar bandında kadar yükselen kripto paranın, son düşüş ivmesi baz alındığında Fibonacci genişleme bölgesi Fib 1,272 – Fib 1,618 aralığına ulaştığı görülüyor. 

Buna göre SOL, bu bölgede talebin zayıfladığını görebilir. Kripto para için 33,3 dolar en yakın direnç olarak görülürken bu seviyenin altında günlük kapanışlar geldikçe kâr satışlarının hızlanmaya başlayacağını görebiliriz. En yakın destek noktası ise ortalama 29,8 dolarda gözüküyor. 

Olumlu senaryoda SOL, 29 dolardaki desteğini kırsa bile Temmuz ayındaki son zirve bölgesi 26 – 27 dolar aralığına tutunmayı başabilirse trendine kaldığı yerden devam ederek bir sonraki hamle olarak 40 dolar bandını hedefleyebilir. Trendin Fibonacci genişleme bölgesinde zayıflama sinyalleri vermesi ve günlük grafikte Stokastik RSI’ın aşırı satım bölgesinden ivme kaybetmesi, bu bölgelerden bir düzeltme gelme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Özetle olası düzeltmede 26 – 27 dolar aralığına kadar sarkmalar yatırımcılar tarafından bir alım fırsatı olarak değerlendirilirse kripto para, kısa vadede 40 dolara kadar yükselmesi için güç toplayacaktır. Aksi durumda 22 – 23 dolar aralığına kadar bir düzeltme görmek mümkün hale gelebilir.

XRP, Ağustos ayından bu yana devam ettirdiği bant hareketini bu haftaki yükselişle birlikte yukarı yönlü kırdı. 

XRP için ortalama 0,535 dolar bir direnç noktası olarak çalışırken 0,47 dolar seviyesi kanalın alt bandını oluşturdu. Kripto para, son 7 günde %15 değer artışıyla Bitcoin ve bazı büyük altcoin’lerin performansının gerisinde kalsa da yatay hareketini bozma eğilimine girmesi teknik olarak önemli bir hamle oldu. 

Bununla birlikte XRP’nin yükselişini uzun vadeye yayması için önünde iki kritik direnç bulunuyor. XRP’nin ilk olarak son geri çekilmeye göre Fib 0,236 değerine denk gelen 0,55 dolar bandını üzerinde zemin oluşturması gerekiyor. Son 48 saattir bir direnç seviyesinde zorlanan XRP’nin haftanın geri kalanında 0,52 dolara kadar geri çekilerek en yakın destek bölgesinden bir teyit alabileceğini görebiliriz. Kısa vadeli EMA değerlerinin toplanarak sert bir destek noktası oluşturduğu 0,52 doların korunması durumunda XRP’nin hızlı bir hamleyle 0,6 dolardaki ikinci direnç (Fib 0,382) seviyesine yükselmesi olası.

Günlük grafiğe biraz geniş açından bakıldığında ise XRP’nin bant hareketini sonlandırdığından bahsetmek için 0,55 doların üzerinde haftalık kapanış yapması önemli hale geldi. Kısa vadeli EMA değerlerinin de bu fiyat seviyesinin aşılmasıyla yükselişi destekleyecek şekilde sinyal ürettiğini görebileceğiz. Ancak şu anki zorlanma talepte bir yavaşlamaya işaret ettiği için kripto paranın önümüzdeki bir kaç gün 0,52- 0,55 dolar aralığında salınabileceğini görebiliriz. 

Özetle yukarı bölgede 0,55 dolar direncinin ardından 0,6 dolar trendin yönünü belirleyecek nokta olarak takip edilecek. Alt bölgede ise 0,52 doların altında günlük kapanışlar gelmesi durumunda ana destek noktası 0,47 doların bir kez daha test edilebileceğini görebiliriz. 

Son günlerde işlem hacimleri yükselen altcoin’ler arasında yer alan LINK, son iki haftada Mayıs 2022 döneminde bu yana devam ettirdiği 5,5 – 8 dolar aralığındaki geniş bant hareketi hacimli bir şekilde kırdı. 

Geçen yılki yükseliş denemeleri 9,5 dolar seviyesinde sınırlı kalan kripto paranın, bu seferki hamlesi, yeni bir trend başlangıcı için önemli bir hamle olarak değerlendirilebilir. Geçen haftadan bugün %60’a yakın değerlenen kripto para, önünde en yakın direnç noktası şu an 12,2 dolar olarak gözüküyor. Uzun vadeli düşüş trendine göre hesaplanan bu direncin üzerinde bir haftalık kapanışında kripto paranın 16 – 19 dolar aralığına kadar yükselişini koruması olası hale gelebilir. 

Hafta kapanışının 12,2 dolardaki Fib 0,236 değerinin altında gelmesi durumunda ise kâr satışlarının hızlanmasıyla bir sonraki hamlenin 9 – 9,5 dolar aralığını test etmek olabileceğini görebiliriz. Bu seviyeye bir geri test ve ardından destek noktalarından gelebilecek yeni alımlar Haziran ayı orijinli yükseliş trendinin daha sağlıklı devam etmesini sağlayabilir. 

Alt bölgede ise olası bir geri çekilmede 9 doların korunmaması yükseliş kurulumunu geçersiz kılabilir ve LINK, 8 doların altında bant hareketine geri dönebilir. 

DOGE, geçen yıl Ekim ayında başlayan volatil hareketlerin ardından yıl sonunda düşüş eğilimine başlayarak 2023 yılı boyunca bir bant boyunca hareket ediyor. 

Ağustos ayında bu yana son derece düşük işlem hacimlerine sahip olan DOGE, ortalama 0,06 dolar seviyesini ana destek haline getirdi. Ekim ayının ikinci yarısında ise genel piyasa eğilimiyle birlikte kısa vadeli düşüş trendini hacimli şekilde kıran DOGE, bugünkü taleple birlikte 0,072 dolara kadar yükseldi. 2023 yılında düşen kanal formasyonu sergileyen kripto paranın, güncel durumda kanalın üst bandını test etmek için harekete geçtiği görülüyor. Buna göre 0,076 dolar seviyesi, DOGE için ilk direnç olarak takip edilecek. Bu değerin üzerinde günlük kapanışlar gelmesi durumunda kripto paranın 0,088 –  0,097 dolar aralığına doğru hareket edebileceğini görebiliriz. 

Yükseliş trendinde bir yorulma durumunda 0,076 doların kırılmaması ise kanal içinde 0,069 dolara doğru bir geri çekilmeye yol açabilir. Bu desteğin altında ise 0,064 dolardaki EMA değerleri ikinci bir destek hattını oluşturuyor. Diğer yandan kısa vadeli EMA değerlerinin yukarı yönlü kırılım eğilimi de 0,076 dolar direncinin geçilmesinin ardından yükselişe destek verecek bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın