‘ETF’ söylentisi Bitcoin’i uçurdu

8 ay önce

Kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, son 24 saatte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot ETF’sini (borsa yatırım fonu) onaylayacağına ilişkin spekülasyonların kripto sektörüne yönelik talebi artırmasıyla 35 bin doları aştı. Nasdaq’ın takas ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren DTCC’ninsitesinde BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’si iShares Bitcoin Trust’ın listelenmesi kripto piyasasında yükselişi tetikledi. Bu listelenme SEC’in Bitcoin ETF’lerine onay vereceği anlamına gelmese de BlackRock’ın onay beklentisiyle hazırlık yaptığını ortaya koydu. Bitcoin bu sebeple dün gece 31.600 dolardan 35.000 dolara kadar yükselerek 17 ayın zirvesini gördü. Günlük değer kazancı yüzde 13 oldu. Dün 34 bin 432 dolardan işlem gören Bitcoin’in son 7 gündeki değer artışı yüzde 23’e yaklaşırken piyasa değeri ise 672 milyar doların üzerine çıktı.

Yüzde 107 yükseldi

Bu büyük hareketle Bitcoin Mayıs 2022’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Söz konusu tarihten sonra kripto paralarda üst üste olumsuz gelişmeler yaşanmıştı. Luna, Three Arrows, Genesis ve FTX’in iflasları kripto paralardan büyük çıkışlara yol açmıştı. Aralık 2022’de Bitcoin 17.000 doların altını gördü. 2023 yılına 16.600 dolar civarında başlayan Bitcoin son yaşanan yükselişle yıl genelinde dolar bazında yatırımcısına yüzde 107 kazandırmış oldu.

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetim şirketlerinden olan Grayscale varolan Bitcoin fonunu yatırımcılara daha cazip olabilecek ETF’ye çevirmek için SEC’e başvurmuştu. SEC’in bu başvuruyu reddetmesi üzerine Grayscale bu kararı mahkemeye taşıdı. Ağustos ayında mahkeme kararı haksız buldu.

Yaklaşık 2 hafta önce SEC’in mahkeme kararını temyize götürmeyeceğine dair haberler çıktı. Bu durum SEC’in Bitcoin ETF’lerini onaylamaya hazır olduğu şeklinde yorumlandı.

Bitcoin ETF başvurusunda bulunan en dikkat çekici firmalardan birisi ise BlackRock. Yaklaşık 9 trilyon dolarlık bir varlık yöneten BlackRock haziran ayında SEC’e başvuruda bulunmuştu. BlackRock CEO’su Larry Fink geçtiğimiz hafta konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda müşterilerinden kripto varlıklara erişme konusunda büyük bir talep aldıklarını belirtti.

ETF başvurusu neden önemli?

Bitcoin ETF başvurularının onaylanması, hem piyasaya para girişinin hızlanması hem de kripto paraların küresel ölçekte meşru bir yatırım aracı olarak daha fazla kabul görmesi anlamına gelecek. Bu sebeple SEC’e yapılan başvuruların neticeleri piyasada merak ve heyecan içerisinde bekleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın