Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

8 ay önce

Investing.com – Piyasalara hakim olan riskten kaçış havası, önümüzdeki hafta da devam edecek gibi görünürken yedi büyük şirketten dördü bilançolarını açıklayacak. ABD verileri piyasalara ekonominin gücüne ilişkin bir güncelleme daha sunmuş olacak. Petrol fiyatları dalgalı seyretmeye devam edecek ve Avrupa Merkez Bankası son faiz kararını açıklayacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1.  Riskten kaçış havası

Yatırımcıların, yeni faiz artırımı beklentisi ve İsrail-Hamas çatışmasının yayılmasından endişe etmesiyle, piyasalara riskten kaçış havası hakim oluyor. Geçen hafta Tesla (TSLA) için beklenenden daha zayıf bir kazanç raporu da havayı karartan bir etken oldu.

Wall Street’in en yakından izlenen ve yatırımcı tedirginliği ölçütü olan CBOE Volatilite Endeksi, Cuma gününü yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesinde kapattı. Hafta boyunca Dow %1,6, S&P 500 %2,4 ve Nasdaq %3,2 değer kaybetti.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvili, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın yorumlarının ardından, Temmuz 2007’den bu yana ilk kez %5’i aştıktan bir gün sonra geriledi.

Yatırımcıların, dolar ve altın gibi diğer geleneksel güvenli liman varlıklarının yanı sıra bu durum, faiz oranlarının geçen yılın başlarında yükselmeye başlamasından bu yana daha cazip getiriler sağlayan kısa vadeli Hazine tahvilleri veya para piyasası fonlarına yönelmesine neden oldu.

2.  Mega kapasiteli şirketlerin kazanç raporları

Üçüncü çeyrek kazanç sezonu başladı ve bu haft,a S&P 500’ü bu yıl yükselten bir grup hisse senedi için önemli bir test olacak dört mega şirketin sonuçları açıklanacak.

Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) Salı günü, Meta Platforms (META) Çarşamba günü ve Amazon (AMZN) Perşembe günü rapor verecek.

Bu hisseler, Apple (AAPL), Nvidia (NVDA) ve Tesla ile birlikte S&P 500’ün yılbaşından bugüne kadarki %10’luk kazancının büyük kısmını oluşturdu, bu nedenle herhangi bir hayal kırıklığı yaratabilecek sonuç, yaygın bir etkiye neden olabilir.

Önümüzdeki hafta raporlama yapacak diğer büyük isimler arasında Coca-Cola (IS:CCOLA) (KO), General Motors (GM), Merck (MRK) ve United Parcel Service (UPS) yer alıyor. Yatırımcılar, durgun geçen ilk yarının ardından ABD’li şirketlerin kârlarında genel bir toparlanma olduğuna güveniyor.

3.  ABD verileri

Piyasa gözlemcileri bu hafta üçüncü çeyrek büyümesi ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketici harcamaları fiyat endeksini içeren verilerden, ABD ekonomisinin gücüne ilişkin yeni bir güncelleme alacak.

Ekonomistler, güçlü tüketici harcamalarının etkisiyle üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin yıllık %4,1 oranında gerçekleşmesini bekliyor.

Volatil gıda ve yakıt maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek ki̇şi̇sel tüketi̇m harcamaları fi̇yat endeksi̇ için beklenti, yıllık bazda %3,7 artması yönünde.

Fed Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü, beklenenden daha güçlü ABD ekonomisinin daha sıkı bir politika gerektirebileceğini ancak artan piyasa faiz oranlarının, merkez bankasının harekete geçmesini daha az gerekli hale getirebileceğini söyledi.

4.  Petrol fiyatları

İslamcı grup Hamas’ın Gazze’deki iki ABD’li rehineyi serbest bırakmasının ardından Cuma günü petrol fiyatları düştü ve İsrail-Filistin krizinin, Orta Doğu bölgesinin geri kalanını kapsamadan ve petrol arzını kesintiye uğratmadan yatışabileceği umuduna yol açtı.

Brent %0,2 düşerek 92,16 dolara geriledi.

WTI Kasım vadeli sözleşme %0,7 düşüşle 88,75 dolara indi. Daha aktif olan Aralık vadeli ham petrol sözleşmesi ise 29 sent düşüşle 88,08 dolardan kapandı.

Hafta boyunca, her iki ön ay sözleşmesi de %1’in üzerinde artış göstererek üst üste ikinci haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

New York merkezli Again Capital’in ortaklarından John Kilduff, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Orta Doğu, petrol arzının kesintiye uğramasına neden olabilecek bölge çapında bir çatışma korkusu nedeniyle piyasanın ana odağında olmaya devam ediyor.” dedi.

5.  ECB muhtemelen aksiyon almayacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB), son politika toplantısını Perşembe günü gerçekleştiriyor ve genel konsensüs, faiz oranlarının sabit tutulması yönünde.

ECB’nin son 10 toplantısının her birinde, mevduat faizini mevcut rekor seviyeye yükseltmesinin ardından politika yapıcılar, parasal sıkılaştırmanın şimdiye kadarki etkisini değerlendirirken duraklama zamanının geldiğini belirtti.

Piyasa katılımcıları, Aralık ayında bu yıl için olası bir son faiz artırımına ilişkin herhangi bir gösterge arayışında olacak.

Perşembe günkü toplantı öncesinde Euro Bölgesi, Salı günü yakından izlenecek olan Ekim ayı PMI verilerini açıklayacak. Son ekonomik veriler, hâlâ yüksek olan enflasyon karşısında zayıflayan tüketici harcamaları nedeniyle blok ekonomisinin görünümüne ilişkin endişeleri artırdı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın