Kira fiyatları düşüşe geçti

8 ay önce

Eylül ayında konut satışları yüzde 15 azalırken, kira fiyatlarında aylar sonra ilk kez düşüş yaşandı. Peki fiyatlardaki gerilemenin sebebi ne ve düşüş sürecek mi? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Yasin Kamaloğlu, Gayrimenkul Uzmanı Alican Aktaş’a sordu. Konut satışı düştü. Mülk sahipleri evini satmaya değil kiralamaya yöneldi. Konutta aylar sonra ibre ilk kez tersine döndü. Kira fiyatları bu kez geriledi. Uygulanan yaptırımlar, arz-talep dengesini etkiledi. Satışlar düştü. Mülk sahipleri evlerini satmaya değil, kiralamaya yöneldi.

Gayrimenkul Uzmanı Alican Aktaş’a göreyse kira fiyatlarındaki gerileme sürecek. Aktaş bu konuda, “1 Eylül’de biliyorsunuz fahiş fiyatlara karşı ceza uygulandı. 600 kişiye uygulanan 55 milyon TL’lik ceza söz konusu, bunun üzerine 1 Kasım’da başlayacak e-devlet uyumlu emlak siteleri piyasada etki oluşturdu. 1’inci eldeki şu an satış adetlerinde düşüş var. 1’inci elde geçen seneye göre yüzde 15, ikinci elde yüzde 6, ipotekli satışlarında da yüzde elli bir düşüş söz konusu.

Mülk sahipleri artık mülklerini kiralamaya karar verdiler haliyle sitelerdeki arzın yükselmesine ve fiyatların düşmesine neden oldu. Ve şunu söylemek isterim kiralık fiyatlarda yüzde 4’lük bir gerileme yaşandı. Düşüş biraz daha sürecek. Bu durumda ne yapacaksınız, en azından evi satamayınca kiraya vereceksiniz şöyle düşünün eskiden bir blokta bir kiralık daire varken şu an 5 daire var bu durumda ne olacak fiyatlar düşecek” şeklinde konuştu. Kiralarda son uyarı! Konut almak mantıklı mı? Uzmanlar açıkladı

Yorumlar

Bir yanıt yazın