Eczacıbaşı 2 milyar euro yatırım yapacak

7 ay önce

Bozüyük’te önceki gün 76.5 milyar euro yatırımla kurduğu iki yeni fabrikanın açılışını yapan Eczacıbaşı Topluluğu 2028’e kadar 2 milyar euro yatırım planlıyor.

Bozüyük’te önceki gün 76.5 milyar euro yatırımla kurduğu iki yeni fabrikanın açılışını yapan Eczacıbaşı Topluluğu 2028’e kadar 2 milyar euro yatırım planlıyor. Açılış öncesi sohbet toplantısı düzenleyen Eczacıbaşı Topluluğu Grup Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, 5 yılda 2 milyar euro yatırım planladıklarını, bunun 370 milyon euro’sunu yapı gereçlerine, 500 milyon euro’sunu da toplulukta ağırlığını artıracakları sağlığa yapacaklarını söyledi.

5 MİLYAR EURO CİRO

2028’de 5 milyar euro civarında ciro hedefleri olduğuna da işaret eden Gümrah, başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki zayıflamanın Türkiye için iyi olmadığını, bunu Ortadoğu ile dengelemeyi hedeflediklerini vurguladı. Gümrah, yılı 2.1-2.2 milyar euro ciroyla bitirmeyi öngördüklerini de sözlerine ekledi.

4’ÜNCÜ BÜYÜK OLDUK

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan da yüzde 82 yerlilikle üretim yaptıklarını belirterek, 2020’de 330 milyon euro olan cirolarını 2022’de 510 milyon euro’ya yükselttiklerini, kazandıklarını yatırıma dönüştürerek büyüdüklerini kaydetti. Özkan, ‘Pek çok farklı etken yüzünden temposunu kaybeden Avrupa pazarları yeniden büyüme trendine girdiğinde oluşacak talebi öncelikli olarak karşılamak için şimdiden hazırız. Seramik sağlık gereçlerinde 6.7 milyon adet üretim kapasitesine ulaştık. Böylece Avrupa’daki en büyük 4’üncü üretici konumuna yükseldik’ dedi.

KARBON EMİSYONLARINI SIFIRLADIK

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Bozüyük’te toplam 76.5 milyon euro’ya ulaşacak yatırımla hayata geçirdikleri yeni üretim tesislerinde, en son teknolojilerden faydalanarak, yapay zekayla üretim yaptıklarını belirterek, ‘Hammaddeden nihai ürüne kadar uçtan uça otomasyondan faydalanıyoruz’ dedi. Üretimde gerekli olan enerjiyi, yenilenebilir kaynaklardan elde etmek hedefiyle, VitrA Üretim Kampüsü’ne bu yıl güneş enerjisi santrali kurduklarını, aynı zamanda 2022’de I-REC sertifikalı yeşil elektrik satın almaya başlayarak üretimde elektrik kaynaklı karbon emisyonlarını sıfırladıklarını vurgulayan Eczacıbaşı, ‘Diğer kuruluşlarımıza da ilham veren bu projeyle yenilenebilir enerji yatırımlarımızı hızlandırdık. VitrA bu uygulamaları ile sektördeki öncülüğünü yalnızca ürün kalitesiyle değil, aynı zamanda yarısı erkek, yarısı kadın üretim tesisi çalışanlarımızla, fırsat eşitliği konularındaki duyarlılığıyla da kanıtlıyor’ diye konuştu.

SATIN ALMAYA 150 MİLYON EURO

Özgen Özkan, satın alma için 150 milyon euro’luk bir bütçe ayırdıklarını vurguladı. Özkan, Suudi Arabistan pazarı için görüşmeler yaptıklarını, çatı GES’lerle enerji ihtiyaçlarının yüzde 35’ini güneşten karşılayacaklarını söyledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın