BNP Paribas: Türkiye’nin ekonomi politikasında normalleşme, güveni yeniden tesis etti

8 ay önce

BNP Paribas, Türkiye için yayınladığı strateji raporunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB’deki yeni ekonomi ekibinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ekonomi politikasında radikal bir değişikliğe ikna etme kabiliyetine ve istekliliğine güvenin yaz boyunca büyüdüğünü bildirdi.

BNP Paribas, 2022 yılında yüzde 5,5 olan GSYH büyüme oranını bu yıl yüzde 4,0 ve 2025 yılında yüzde 3,5 olacağını tahmin ettiği raporunda, yıllık ortalama enflasyonun 2023’te yüzde 54,2 ve 2025’te yüzde 49,5 olmasını beklediklerini ifade etti.

BNP Paribas raporunda, Ekonomi politikasının normalleşmesi yatırımcılar ve derecelendirme kuruluşları arasında güveni yeniden tesis etti. Resmi döviz rezervleri yaz boyunca konsolide oldu, lira çok daha istikrarlı ve risk primleri azalmış durumda.

Ekonomik büyüme yavaşlamaya rağmen dirençli olmaya devam ediyor ve bütçe açığı, seçim öncesi vaatler göz önüne alındığında beklenenden çok daha düşük. Ancak, enflasyon bir kez daha hızlandı ve cari işlemler açığı hemen hemen istikrara kavuşmuştu. Büyümenin yeniden dengelenmesi ve dolarsızlaşma henüz gerçekleşmedi, ancak bunların 2024 yılında görülmesi artık daha olası değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın