Ferrari kripto para ile araç satışına başlıyor

8 ay önce

Investing.com – Lüks spor otomobil markası Ferrari, ABD’de kripto para ile ödeme almaya başladığını açıkladı. 

Reuters haberine göre müşterilerden gelen talebe karşılık veren Ferrari, kripto ile araç satışlarını yakın zamanda Avrupa pazarına da açmayı düşünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda birçok küresel şirket, oynaklığı gerekçe göstererek Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ticaretten uzak durmuştu. Bunun yanında düzenleme eksikliği ve özellikle Bitcoin üretiminde yüksek enerji kullanımından kaynaklı çevresel zararlar da kripto paraların ödeme aracı olarak benimsenmesinde en büyük engeller olarak görüldü.  

Kripto ile ödeme alma faaliyetinde öncü isimlerden biri Elon Musk oldu. Tesla CEO’su 2021 yılında Bitcoin ile araç satışına başlayarak piyasa için önemli bir katalizör olmuştu. Ancak kısa bir süre sonra Bitcoin madenciliğinin çevresel zararlarını gerekçe gösteren Musk, Bitcoin ile satışı sonlandırarak piyasayı hayal kırıklığına uğrattı. Elon Musk, o dönemdeki açıklamasında Bitcoin’in çevresel etkisi azalırsa yeniden Bitcoin ile ödeme almaya başlayabileceklerini taahhüt etti. Şu an ise raporlar Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanımının hızla arttığını gösterirken BTC’nin çevreye zararı her geçen gün azalmaya devam ediyor. 

Ferrari Pazarlama ve Ticaret Müdürü Enrico Galliera, Reuters’a yaptığı açıklamada da bu konuyu öne çıkardı. Galliera, Bitcoin madenciliğinde yeni nesil ekipmanların kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin hızlanmasıyla karbon ayak izinin azaltılması adına önemli adımlar atıldığına vurgu yaptı.

Enrico Galliera, ayrıca Ferrari müşterilerinin birçoğunun kripto paralara yatırım yaptığını ve bu kararı alırken müşterilerden ve bayilerden gelen taleplere kayıtsız kalmadıklarını söyledi.

Kripto ile ödeme hizmeti 2024’te Avrupa’da da kullanılabilecek 

Ferrari, 2025 yılına kadar araç rezervasyonu olduğunu belirtirken yeni ödeme yönteminin müşteri portföyünü genişletmede yardımcı olmasını bekliyor. ABD’de kripto ödemesi kabul etmeye başlayan şirket, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa’da ve kripto ödemesinin yasal olduğu bölgelerde aynı uygulamayı başlatmayı planlıyor. 

Ferrari, ABD’de kripto ödemesi için BitPay ile iş birliği yapacak ve ilk aşamada Bitcoin, Ethereum ve USDC kabul edecek. Ancak Bitpay, kripto para ödemelerini anında itibari para birimine çevirerek Ferrari’ye aktaracak ve böylece fiyatta oluşabilecek bir dalgalanma riski engellenecek. Diğer yandan Bitpay, kripto paranın kaynağını kontrol etmekten de sorumlu olacak. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın