Piyasalar bekliyordu: ABD Eylül enflasyonu açıklandı!

8 ay önce

Son dakika haberine göre ABD’de enflasyon Eylül ayında beklentileri hafif aşarak yüzde 3,7 oldu. Tahminler yüzde 3,6 şeklindeydi. Eylül’de bir önceki aya göre artış yüzde 0,4 oldu. Veri, Fed’den faiz artırımı beklentilerini güçlendirdi.

ABD enflasyon oranı Eylül 2023’te yüzde 3,7 seviyesinde sabit kalarak piyasanın yüzde 3,6’ya hafif bir düşüş beklentisine meydan okudu. Enerji fiyatlarındaki daha yumuşak düşüş, gıda dahil diğer kategorilerdeki enflasyonist baskıların yavaşlaması ile dengelendi. Bu arada, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE yıllık bazda yüzde 4,1’e yavaşlayarak Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Aylık bazda tüketici fiyatları yüzde 0,6’lık artıştan sonra bu ay yüzde 0,4 arttı. Dün gelen üretici fiyatlarına ilişkin veriler, enerji kalemlerinin etkisiyle beklentileri aşan bir enflasyona işaret etmişti.

ABD’de üretici fiyat endeksi Eylül’de bir ay öncesine göre yüzde 0,5 artarken, benzin fiyatı aynı dönemde yüzde 5,4 arttı.

Gıda ve enerji hariç ÜFE yüzde 0,3 yükseliş kaydetti. ÜFE’de bir öncesine göre artış oranı yüzde 2,2 oldu. Verinin Fed’in Kasım ayında alacağı faiz kararını bir adım daha ileri gitmesi yönünde etkilemesi bekleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın