Bu halka arza dikkat: Tarihin en büyüğü! SPK onayı verdi

7 ay önce

SPK şirketlerin halka arz başvurularını onaylamaya devam ediyor. Bu hafta 2 halka arz daha onaylandı. Ancak bunlardan biri tarihin en büyük halka arzı olacak. Yatırımcılar kolları sıvadı.

İçlerinde Burger King, Arbys, Popeyes, Sbarro ve Subway’ın da bulunduğu 1.500 restorana Sahip TAB Gıda’nın halka arzına izin verildi. İşte onay alan şirketler ve halka arz takvimine dair tüm detaylar…

Bu hafta onay alan halka arzlardan birinin önemli bir özelliği dikkat çekiyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bültenine göre, Kurul, TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’nin halka arzına onay verdi.  TAB Gıda, halka arz işlemlerinin tamamlanmasının ardından 6 milyar 825 milyon lira ile Türk Lirası cinsinden tarihin en büyük halka arz büyüklüğü unvanına sahip olacak.

Şirketin sermayesi 232 milyon 625 binden yüzde 12.4 artışla 261 milyon 292 bin laraya yükseltilecek. Artırılan 28 milyon 875 bin liralık payın yanı sıra mevcut paylardan da 23 milyon 625 bin liralık satış yapılacak. Halka arz edilecek 52 milyon 500 bin liralık pay ile şirketin yüzde 20’si halka açık olacak.

Şirketin toplam büyüklüğü ise 33 milyar 967 milyon lira olarak gerçekleşecek. Halkbank’ın 2012 yılındaki ikincil halka arzının büyüklüğü 4,51 milyar lira olmuştu. Halkbank’ın ardından bugüne kadarki TL cinsinden en büyük halka arz büyüklükleri 3,48 milyar lira ile Ahlatçı Doğalgaz, 3,46 milyar lira ile Enerya Enerji, 3,34 milyar lira ile Akfen Yenilenebilir Enerji, 3,26 milyar lira ile CW Enerji ve 3,1 milyar lira ile Bien Yapı Ürünleri şeklinde gerçekleşmişti. 4 şirketin sermaye artırımına onay Öte yandan SPK, 130 lira ve Vera Konsept Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 15,78 liradan halka arz başvurusunu da onayladı.

Halka arzda dikkat çeken ise Vera Konsept Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı oldu. Şirket Elazığ’da bir gayrimenkul şirketi. .

Yorumlar

Bir yanıt yazın