Ark Invest, SEC kararı yaklaşırken spot Bitcoin ETF başvurusunu güncelledi

9 ay önce

Investing.com – Spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan yatırım şirketlerinden ARK Invest, başvurusunu yeniledi.

Şirket, SEC’e sunduğu değişiklik bildiriminde aldığı geri bildirimlere istinaden teklifinde iyileştirmeler yaptığını iletti.

ARK Invest’in güncellenen başvurusu temelde fon kullanımıyla ilgili olarak ABD’de genel kabul gören muhasebe ilkelerinden saptığına yönelik geri bildirimlere göre düzeltmeleri içeriyor. Buna göre başvuru, yasa dışı işlemleri önlemeye yönelik kritik düzeltmeler içerirken olası yasa dışı faaliyetlerdeki artışın ETF’nin değerini düşürme konusundaki endişeleri ele alıyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, X üzerinden güncellenen başvuruyu değerlendirdi ve başvurunun Coinbase’in saklama koşullarına odaklandığını dile getirdi. Buna göre değişiklik, ETF’ye dayanak olan varlıkların Bitcoin ağı üzerinde ayrı adreslerde saklanmasını içerirken, şirket ile müşteri varlıklarının karışmaması sağlanacak. 

Ark Invest’in son çabası SEC’in olası bir reddini önlemek adına atılan proaktif bir adım olarak kabul edildi. SEC, son olarak BlackRock, Valkyrie ve Invesco’nun başvuruları için geri bildirim isterken BitWise’dan ise kapsamlı görüş talep etti ve başvuruları erteledi. 

SEC, spot Bitcoin ETF kararını ertelemeye devam ederken geçtiğimiz günlerde vadeli Ethereum ETF’leri için yeşil ışık yaktı. Düzenleyici kurum, ayrıca 2021 yılında vadeli Bitcoin ETF’lerin piyasa sürülmesini kabul etmişti. 

Sonuç olarak Ark Invest, yaptığı güncellemelerle başvurunun onayı konusunda bir adım öne çıkma niyetini ortaya koydu. Uzmanlar ise SEC’in bu karmaşık süreçte daha fazla görüş talep edebileceğini düşünüyor. ETF gelişmeleriyle ilgili olarak mahkemenin Grayscale’in SEC’e açtığı davada şirket lehine karar vermesi piyasayı heyecanlandıran gelişme olmuştu. Ancak Grayscale, Bitcoin Trust ürününü ETF’ye dönüştürme yolunda önemli bir zafer kazanmasa da son onaycı olan SEC’in hâlâ başvuruları erteleme yetkisi olduğundan ihtiyatlı bekleyiş devam ediyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın