Popüler kripto analisti TÜFE verisi öncesi Bitcoin için uyarıda bulundu

9 ay önce

Investing.com – Bitcoin (BTC), haftaya satıcılı bir görünümle başladıktan sonra bugün günün ilk saatlerinde 27.000 doların altını test etti.

Günün ilerleyen saatlerinde 27.000 doların altından gelen hızlı alımlarla 27.300 dolar bandına kadar yükselebilen kripto parada zayıf görünümün devam ettiği görülüyor.

X platformunda popüler bir kripto para analisti olan Michaël van de Poppe, bugünkü gönderisinde Bitcoin’i ele aldı. Poppe, Bitcoin’in son günlerdeki zayıf performansına dikkat çekti ve kısa vade bazı düzeltme sinyalleri gördüğünü söyledi. Mevcut zayıf görünümün ABD’den gelecek ve piyasalar tarafından yakından takip edilen enflasyon verilerinin yayımlanacağı haftaya denk geldiğine dikkat çeken analist, bunun piyasadaki belirsizliği artırdığını söyledi.

ABD’de yarın TÜFE verisiyle birlikte işsizlik başvuruları verileri açıklanacak. Ayrıca bugün FOMC toplantı tutanakları açıklanacak olup metinde söylemlerin aksine bir ifade bulunmadığı sürece piyasaları etkilemesi beklenmiyor. Ancak enflasyon verileri ve istihdama yönelik veriler, Fed’in yakından takip ettiği göstergeler olarak piyasadaki volatiliteyi artırma potansiyeline sahip.

ABD ÜFE verisi beklentinin üzerinde geldi

An itibarıyla açıklanan ABD ÜFE verisi ise aylık bazda %0,3 olan beklentilerin üzerinde %0,5 olarak açıklandı. Bu artış oranı beklentilerin üzerinde kalsa da bir önceki ay açıklanan %0,7 oranındaki aylık ÜFE artışının altında kaldı. ÜFE verisinin ardından ilk işlemlerde yönünü aşağı çeviren Bitcoin, 27.000 dolar sınırına doğru hareketlendi.

Michaël van de Poppe, mevcut görünümdeki zayıflığı temel alarak Bitcoin’in 26.800 dolara doğru kısmi bir geri çekilme görebileceğini düşünüyor. Bu konuda kendi stratejisini de paylaşan analist, 26.700 dolara geri çekilmede bir alım pozisyonu açacağını ve 26.063 dolar fiyatını zarar durdur noktası ve kâr alma seviyesini ise 28.867 dolar olarak belirlediği açıkladı.

Poppe, düşüşün derinleşmesi ihtimalinde 25.700 dolarda bir ara destek oluşabileceğini düşünüyor. Bu desteğin kırılması durumunda ise 25.100 doların ana destek olarak çalışacağını tahmin eden analist, bu fiyat bölgesinde talebin yeniden artacağını düşünüyor.

Sonuç olarak Poppe, bu hafta açıklanacak ekonomik verilere bağlı olarak aşağı yönlü bir volatilite öngörürken buna göre pozisyon almayı düşündüğünü belirtti. Yatırımcılar, kripto para piyasalarını etkilemesi muhtemel olaylara hızlı şekilde tepki verirken bu dinamizm, özellikle kısa vadeli ticaret yapan kişileri hızlı karar vermeye zorluyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın